Jimmy Wales Kimdir? Jimmy Wales'in Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Jimmy Wales Kimdir? Jimmy Wales'in Hayatı
Jimmy Wales Kimdir? Jimmy Wales'in Hayatı

Dünya'nın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia'nın kurucusu Jimmy Wales kimdir? İşte Jimmy Wales'in hayatı...

Yakın zamanda ülkemizde kullanım yasağı getirilen (İlgili haber için tıklayınız.) Wikipedia, çevrimiçi bir ansiklopedi olarak nitelendirilmektedir. 

Jimmy Wales Kimdir? Jimmy Wales'in HayatıJimmy Wales, 7 Ağustos 1966 tarihinde Huntsville, Alabama'da dünyaya gözlerini açmıştır. İlk öğrenimini, tek sınıftan oluşan bir özel okulda tamamlayan Jimmy Wales, üniversite hazırlık okulu olan ve Huntsville'de bulunan Randolph Okuluna gitmiştir. 16 yaşında bu okuldan mezun olan Jimmy Wales, lisans eğitimini Aubum Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Indiana Bloomington Üniversitesi'nde Master eğitimine başlamış fakat tamamlamadan Alabama Üniversitesi'nde doktora eğitimine başlamıştır.

Jimmy Wales, 1996 yılında iki arkadaşıyla birlikte Bomis adlı web portalını kurmuştur. Bu süreçten sonra Wiki temalı birçok proje oluşturulmuştur.

Dünya'nın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi olan Wikipedia, 15 Ocak 2001 tarihinde kurulmuştur. İçeriği kullanıcılar tarafından oluşturulan Wikipedia'nın sloganı "Özgür Ansiklopedi"dir. Wikipedia'da 278 farklı dil seçeneği bulunmaktadır.

Jimmy Wales, 1986 yılında Pamela Green ile evlenmiş fakat kısa bir süre sonra boşanmıştır. 1997 yılında bir evlilik daha yapan Wales, bu evliliğini de çok sürmeden bitirmiştir. 2012 yılında Kate Garvey ile 3. evliliğini yapan Jimmy Wales'in bu evliliği hala devam etmektedir. 3 evlilikten toplam 3 kızı olmuştur. Son verilere göre Jimmy Wales'in serveti 15.2 milyon dolardır.

Birçok ülke tarafından kullanılan Wikipedia, en çok kullanılan siteler arasında 4. sırada yer almaktadır. 1.sırada tahmin edeceğiniz üzere Google (Google'un kurucusu için tıklayınız.), 2.sırada Microsoft (Microsoft'un kurucusu için tıklayınız.), 3.sırada ise Facebook (Facebook'un kurucusu için tıklayınız.) bulunmaktadır.

Etiketler: jimmy wales kimdir, jimmy wales hayatı, jimmy wales serveti, wikipedia, vikipedi,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap