2020'de Ay'da Maden Ocağı Açılacak!


Teknonce > Astronomi > 2020'de Ay'da Maden Ocağı Açılacak!
2020'de Ay'da Maden Ocağı Açılacak!

Florida merkezli Moon Express isimli bir şirket, 2020 yılına kadar Ay'dan Dünya'ya maden taşımacılığını başlatmak istiyor.

Ay'la ilgili araştırmaları yürüten üç büyük devletin (Amerika, Rusya ve Çin) haricinde bir de şirket Ay çalışmalarına hız verme çabasında. Ancak bu şirketin misyonu, devletlerinkinden biraz daha farklı görünüyor. Moon Express 2020 yılına kadar hazırlıklarını tamamlayıp Ay'dan Dünya'ya maden taşımaya hazırlanıyor. Amacının tamamen ticari olduğunu da saklamıyor. Moon Express CEO'su Bob Richards "Bu materyaller anında Dünya'da en değerli madenler haline gelecek. Elde ettiğimiz madenlerin bir kısmını bilimsel araştırmalara ayıracağız. Bir kısmını da kendimiz için alacağız." diyor. Moon Express, uzaya erişerek Dünya'ya ticari mal taşıyan ilk şirket olmak için hazırlanıyor.

Bununla birlikte, geliştirilen plan yalnızca Ay'ı kapsamıyor. Yakınlarımızda gezinen çeşitli gökcisimleri de şirketin hedefleri arasında. Şirket, gökcisimlerinin de üzerinde maden araştırmaları yapabilmek için formüller geliştiriyor. Richards'a göre geleceğin trilyonerleri uzay kaynaklarından olacak. 

Hangi Madenler Aranacak?

Ay, geleceğin yakıtı olacağı düşünülen helyum-3'ü bünyesinde bol miktarda barındırıyor. Ay'daki helyum-3 miktarının Dünya'nın füzyon enerjisini binlerce yıl idare edebileceğini söyleyenlerin sayısı da hiç de az değil. Bu anlamda helyum-3'ün Dünya'ya getirilmesi, enerji kaynakları açısından büyük bir dönüşüm olacaktır. 

Bunun yanında, Güneş'in etrafında dönen çok sayıda gökcisminin üzerinde de çok değerli madenler de bulunabilir. Platin bunlardan sadece biri. Bununla birlikte Dünya'daki toprakta nadir bulunan birçok element de bu gökcisimlerinde fazlasıyla yer alıyor. 

Ancak çalışmalar, Dünya'da şu an için bol miktarda bulunan bir maddeye odaklanıyor: Su! Bilindiği gibi Dünya üzerindeki su kaynakları hızlı bir şekilde kirleniyor ya da yok oluyor. Oysa insan yaşamı için su olmazsa olmaz bir madde. İlerleyen yıllarda yaşanması muhtemel bir su sorunu için şirketler su ticaretini en önemli başlık olarak görüyor. Suyun olduğu haliyle satılabilmesinin yanıda şirketin hedeflerinden biri de suyun içindeki hidrojen ve oksijeni ayrıştırarak yakıt üretmek

Böyle bir durumda da Ay'ın bir istasyon bile olabileceği düşünülüyor. Gökcisimlerinden toplanan su, ay yüzeyindeki depolarda saklanacak ve Dünya'ya oradan getirilecek. 

Bu durumun yasal bir engeli de şimdilik görünmüyor. Amerikan hükümeti 2015 yılında uzay çalışmalarında özel girişimlerinde bulunmasına imkan tanıyan bir yasa çıkarmıştı. Şimdilik uluslararası hukukta da konuyla ilgili bir sorun olduğu görünmüyor. Hatta diğer ülkelerden de bu tarz girişimler mevcut. Amerika'da bulunan birden fazla şirketle birlikte Japonya'dan bazı şirketlerin de konuyla ilgili girişimleri bulunuyor. Hepsi de temelde su sorununa odaklanmış durumda. 

Bilim camiası ise bu konuda ikiye ayrılmış halde. Bir kısmı bu girişimlerin sorunları çözmeyeceğini ve böyle girişimlerin yapılmaması gerektiğini düşünürken, diğer kesim özellikle Ay yüzeyindeki helyumun değerlendirilebileceği iddiasında. 

Kaynak: http://www.space.com

Etiketler: uzay araştırmaları, ayda maden arayıları, helyum-3,değerli madenler, gökcismi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap