3 Aralık Süper Ay Olayı Nedir?


Teknonce > Astronomi > 3 Aralık Süper Ay Olayı Nedir?
3 Aralık Süper Ay Olayı Nedir?

Bu akşamdan itibaren gözlenebilecek olan bu nadir doğa olayında Ay Dünya'ya en yakın konumunda olacak! Bugün (3 Aralık 2017) yaşanacak olanı ise bu yıl ilk! Süper Ay nedir?

Bu akşam, yılda yalnızca iki kez gerçekleşen ve Ay'ın Dünya'ya en yakın konumuna gelerek normalde göründüğünden daha büyük ve daha parlak gözüktüğü Süper Ay adı verilen doğa olayı gözlemlenebilecek. Bu yıl 3 Aralığa denk gelen bu doğa olayıyla birlikte Ay, normalde göründüğünden yaklaşık %7 oranında daha büyük ve %16 daha parlak görünecek. Bu yılki Süper Ay Dolunay'a denk geliyor.Ay Dünya'ya yaklaşık 238.000 mil mesafededir ancak yörüngesi gereği, bazı zamanlar bu mesafeden daha yakına gelir. Bugün (3 Aralık 2017) ise bu mesafe yaklaşık 222.136 mil olacak. Bu uzaklık zaman zaman değişir çünkü aslında Ay Dünya'nın etrafında tam anlamıyla bir daire çizerek dönmez. Bu yörüngesinden dolayı da Ay, yılda iki defa Dünya'ya çok yakın olur. Ay'ın bu konumda bulunmasına ise Süper Ay deniliyor.

Bu seferki yakınlaşmanın ise yıl içindeki diğer yakınlaşmadan başka bir önemi bulunuyor.Geçtiğimiz Mayıs ayında Dünya'ya yine yaklaşmış olan Ay, bu seferki kadar parlak ve büyük gözlenememişti. Bu sefer ise Süper Ay dolunayla çakıştığı için normalinden daha parlak ve daha büyük olarak rahatlıkla gözlemlenebilecek.

Süper Ay Türkiye'den Gözlemlenebilecek

Dünya genelinde izlenebilecek olan Süper Ay'ın en iyi gözlenebileceği ülkeler Kuzey ülkeleri olsa da Ay'ın bu durumu Türkiye'den de gözlemlenebilecek ve Ay'daki farklılık açıkça görülebilecek. 

"Çin ve Avrupa Uzay Ajansları Ay'da köy kuracaklar" haberi için tıklayın.

"2020'de Ay'da Maden Ocağı Açılacak!" haberi için tıklayın.

"Çin, Ay'a Yerleşme Çalışmalarını Hızlandırıyor" haberi için tıklayın.

Etiketler: 3 aralık süper ay, süper ay nedir, 3 aralık 2017 dolunay

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap