31 Ocak'ta Nadir Mavi Ay Gerçekleşecek! Mavi Ay Nedir?


Teknonce > Astronomi > 31 Ocak'ta Nadir Mavi Ay Gerçekleşecek! Mavi Ay Nedir?
31 Ocak'ta Nadir Mavi Ay Gerçekleşecek! Mavi Ay Nedir?

Çok nadir gerçekleşen bir doğa olayı 31 Ocak'ta gerçekleşecek. Kanlı Ay ya da Mavi Ay nedir? Mavi Ay kaç yılda bir görülür?

Türkiye dahil birçok ülkeden gözlemlenebilecek bu doğa olayı haberi, astronomi ve doğa severleri heyecanlı bir bekleyişe sürükledi. En son 1866 yılında yaşanan Kanlı Ay ya da Mavi Ay bu sefer çok daha ender bir şekilde yaşanacak. Bu yıl 31 Ocak'ta gerçekleşecek olay Mavi Ay, sırasında tam bir ay tutulması gerçekleşecek. Bu olay daha önce 31 Mart 1866 yılında gerçekleşmişti. Tüm bu olaylar, Ay'ın Dolunay evresinde yaşanacak. Bunların yanında dolunayın aynı ay içerisinde iki kere görülmesi de 2-3 yılda bir oluyor. Bu seferki Kanlı Ay'ı cazip kılacak etkenlerin başında da tüm bunların aynı anda gerçekleşiyor olması. Bu nadir astronomi olayı yaklaşık 1 saat 16 dakika sürecek.NASA'nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı "Ay sonundaki bu ender gökyüzü olayını kaçırmayın." mesajı, Dünya kamuoyunda yeterince yankı bulmuş gibi görünüyor. İnsanlar ise bu olayı gözlemlemek için hazırlıklara başladı bile. Peki Kanlı Ay ya da Mavi Ay nasıl ve nerelerden gözlenir? Bunun için de bir harita yayınlandı.

Yayınlanan bu haritaya göre Mavi Ay'ın en iyi gözlemlenebileceği yerler Avusturalya, Endonezya, orta ve doğu Asya, Yeni Zelanda olacak. Haritanın ortasında kalan ve "No Eclipse Visible" yazan bölgeler ise bu olayı gözlemleyemeyecek. Türkiye ise olayı net olmasa da gözleyebilecek ülkeler arasında. Türkiye'nin geneli olayı gözleyebilecek aralıkta olsa da batı bölgelerinin olayı izlemesi doğu illerine göre daha zor olacak. Kanlı Ay ya da Mavi Ay olayını gözlemleyebilmek için Ay'ın çıktığı saatlerde hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerekiyor.

Kanlı Ay ya da Mavi Ay Nedir?

Gerçekleşecek astronomi olayının adı Mavi Ay olsa da aslında sadece bazı bölgelerden Ay'ın rengi mavi olarak görülecek. Ay'ın bu durumunda ise aldığı renk aslında kırmızı. Ancak aramızda atmosfer olduğu için bu renk toz ve gazlar arasında değişip bazı bölgelerden mavi olarak görülüyor. 150 senede bir gerçekleşen Mavi Ay olayı hakkında bilimsel verilerin eksik olduğu söylense de aslında ortak kanı, Ay'ın bu rengine atmosferdeki toz ve gazların sebep olduğu yönünde. Yani ilgili günde Ay'ın renginin o şekilde görünmesinin sebebi, atmosferimizdeki gaz ve toz yoğunluğudur. Bazı bölgelerden renginin daha mavi görünmesinin sebebi de o bölgedeki gaz ve toz yoğunluk miktarının farklılaşmasıdır.

Etiketler: kanlı ay, mavi ay, 31 ocak ay, kanlı ay nedir, mavi ay nedir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap