5G Kullanmaya Başlayacak Şehirler Belli Oldu


Teknonce > Teknoloji > 5G Kullanmaya Başlayacak Şehirler Belli Oldu
5G Kullanmaya Başlayacak Şehirler Belli Oldu

İnternet çağının yeni nesil kablosuz teknolojisi 5G'nin test edileceği ve hizmete sunulacağı ilk şehirler belli oldu. Dünyanın en büyük operatörlerinden AT&T, 3 kent için çalışmaları tamamladığını açıkladı. 5G'ye hangi şehirler geçiyor?

İnternet teknolojileri gelişimini her geçen gün istikrarla sürdürüyor. Artık neredeyse herkes hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarken, şirketler de ihtiyaç duyulan bant genişliğini sunmak için 5G teknolojisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 5G'nin insanların kullanımına açılması yolunda ilk büyük adım atılıyor. 5G bazı şehirlerde kullanıma açılacak.Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden AT&T 5G için altyapı çalışmaları yapacağı 12 şehri daha önceden belirlemişti. Şirketten yapılan açıklamada, bu 12 şehrin üçünde 2018 bitmeden 5G hizmetinin kullanıma açılacağı söylendi. 

5G teknolojisini kullanmaya başlayacak şehirlerden ikisi Amerika'nın Teksas eyaletinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia olacağı duyuruldu. Kısa bir süre içinde hazırlık çalışmalarının tamamlanacağı açıklanırken, bu yıl içerisinde bu 3 şehrin 5G kullanmaya başlayacağı açıklandı.

Diğer telekominikasyon şirketleri ve ve diğer şehirlerde 5G kullanımının 2020'yi geçmesi bekleniyor. Bu geçikmenin başında da çalışmaların yüksek maliyeti geliyor. 5G için baz istasyonlarında yeni düzenlemeler, alt yapılarda değişiklikler ve yeni uyduların fırlatılması gerekiyor. Şirketlerin bu süreci kademeleri olarak gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Ülkemizde de benzer çalışmaların yürütüldüğü biliniyor. Dünya ülkeleriyle aynı anda 5G'ye geçebilirmiyiz bilinmez ancak ilerleyen yıllarda bu çalışmaların yapılabilmesi için gerekli alt yapı ve araştırma çalışmaları ülkemizde de başlamış durumda.

Etiketler: 5g, 5g teknolojisi, internet

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap