Galileo Galilei Kimdir ve Buluşları Nelerdir?


Teknonce > Bilim > Galileo Galilei Kimdir ve Buluşları Nelerdir?
Galileo Galilei Kimdir ve Buluşları Nelerdir?

Rönesans ve sonraki döneme damgasını vuran Galileo Galilei kimdir? Galileo Galilei'nin buluşları ve bilime katkıları nelerdir?

Galileo Galilei Kimdir? Galileo Galilei'nin Kısaca Hayatı

15 Şubat 1564'te doğan Galilei, İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçidir. Rönesans'ın en önemli bilim insanlarından biridir. O dönemde Floransa Dükalığı'na ait olan Pisa'da hayata gözlerini açmıştır. Altı kardeşin en büyüğüdür. En küçük kardeşi olan Michelangelo da ünlü bir lavtacı ve müzisyen olmuştur. Galileo sekiz yaşına geldiğinde ailesi Floransa'ya taşındı, ancak o iki yıl daha Jacopo Borghini ile yaşadı. Bunun ardından Floransa'ya 35 kilometre uzaklıklaki Vallombrosa'daki Camaldolese Manastırı'nda eğitim gördü.Gençlik yıllarında rahip olmayı isteyen Galileo Galilei, babasının teşvikiyle Pisa Üniversitesi'nin tıp bölümüne başvurmuştur. Bu süre boyunca matematik ve fiziğe de merak salan Galileo, ailesi tarafından yine engellenmiştir. Ailenin gerekçesi ise bu bölümlerin maddi getirisinin tıptan daha az olmasıdır. Ancak Galileo geometriyle tanıştıktan sonra babasını tıp yerine matematik ve doğa felsefesi okumasına izin vermesi için ikna etmeyi başarmıştır. 1588'de Floransa'daki Accademia delle Arti del Disegno'da perspektif ve chiaroscuro eğitmeni olmuştur. Rönesanstaki sanatsal atılımlara da bu şekilde ayak uydurmayı başaran Galileo sanatsal bakış açısına da sahip bir birey haline gelmiştir.

Yaşamının ilerleyen yıllarında Dünya merkezli değil, Güneş merkezli sistemi savunduğu için 1633 yılında engizisyon mahkemesine çıkarılan Galileo kilise tarafından mahkum edilmiş ve hayatının kalan yıllarını ev hapsinde geçirmiştir. Bu yargılanma sonucunda kitapları da yasaklı kitaplar listesine girmiştir. 1642 yılına kadar yalnızlığa mahkum olan Galileo, 8 Ocak 1642 yılında (77 yaşındayken) ateş ve kalp çarpıntısı sonucu hayatını kaybetmiştir. 

Galileo Galilei'nin hayatı kısaca bu şekildedir. Galileo Galilei'nin buluşları ve bilime katkıları ise aşağıdaki gibidir. Galileo Galilei neyi bulmuştur?

Galileo Galilei'nin Kısaca Buluşları ve Bilime Katkıları

Galileo'nun en önemli çalışmalarının fizik ve astronomi alanında olduğu söylenebilir. Fizikteki çalışmalarının sonucunda klasik mekaniğin temellerini kurmuş, Güneş merkezli astronomi sisteminde önemli gelişme ve araştırmaların öncüsü olmuştur. Cisimlerin bir kuvvet kendisini hareket ettirdiği sürece hareket ettiğini ortaya koymuştur (eylemsizlik ilkesi). Eylemsizlik ilkesine göre bir cisim herhangi bir kuvvete maruz kalmadığı sürece mevcut durumunu korur. Yani hareket halindeyse durması, duruyorsa hareket etmesi için bir kuvvete ihtiyaç vardır. Bu durum daha sonra Newton tarafından formülize edilmiştir. (Isaac Newton'un hayatı ve buluşları için tıklayın.)

Galileo Galilei matematiğin de gelişmesinde önemli bir yol açıcıdır. Galileo'nun kendi sözleriyle aktarmak gerekirse "Evrenin dili matematikle yazılmıştır ve onu anlayabilmek için öncelikle bu dili öğrenmek gerekir." Kendisi de bu öğretiye uyarak matematikte önemli çalışmalar yapmıştır.

Astronomi alanında da Galileo teleskopu yıldızları gözlemlemek için kullanan ilk bilim insanıdır. 1609 yılında yaptığı teleskopla yıldızlara ve gökyüzüne dair önemli gözlemler yapmış, bunlara kitaplarında ve çalışmalarında yer vermiş ve kullanmıştır. Galileo Galilei, evrenin merkezinde Dünya'nın olmadığını ve Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğünü savunan ve bunu kanıtlamak için çalışmalar yapan ilk bilim insanlarındandır.

1593'te bir termometre yapmayı başaran ünlü bilim insanı, 1595'te başlayan çalışmaları sonucunda geometrik ve askeri bir pusula geliştirmeyi başarmıştır. 1624 yılında mikroskop benzeri bir cihaz geliştirip böcekler üzerinde incelemeler yaptı. 1612 yılında Galileo Jüpiter'in uydularının belli bir düzenle döndüğünü buldu

Galileo Galilei'nin Eserleri

Galileo Galilei'nin kitapları şu şekildedir:

-Küçük Denge (1586)

-Hareket Üzerine (1590)

-Mekanik (1600 civarı)

-Sidereus Nuncius (1610)

-Süzülen Cisimler Üzerine Söylem (1612)

-Güneş Lekeleri Üzerine Mektuplar (1613)

-Grandüşes Christina'ya Mektup (1615)

-Gelgitler Üzerine Söylem (1616)

-Meteorlar Üzerine Söylem (1619)

-Il Saggiatore (1623)

-İki Ana Dünya Sistemi Üzerine Diyalog (1632)

-İki Yeni Bilime Dair Söylem ve Matematiksel İspatlar (1638)

Etiketler: eylemsizlik ilkesi, yıldızları gözlemleyen ilk bilim insanı, galileo galilei hayatı, galileo galilei buluşları, galileo galilei kimdir kısaca

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap