AB'den Google'a Şok Ceza


Teknonce > Teknoloji > AB'den Google'a Şok Ceza
AB'den Google'a Şok Ceza

Avrupa Birliği, Google'a  2.42 milyar euro ceza kesti. Peki cezanın gerekçesi ne?

Avrupa Birliği Komisyonu, internet alışverişinde rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle internet arama motoru Google'a rekor ceza verdi. Avrupa Birliği Komisyonu Google'a internet aramalarındaki gücünü kötüye kullanmaktan dolayı 2.42 milyar euroluk rekor para cezası verirken, çalışma biçimini değiştirmesi için de 90 günlük bir süre tanıdı.AB Komisyonu'nun Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, Amerikan şirketinin alışveriş hizmetlerindeki karşılaştırma stratejisinin rekabet kurallarını ihlal ettiğini vurgulayarak, "Google, arama sonuçlarında kendi karşılaştırma hizmetini teşvik ederek ve rakiplerinin görünürlülüğünü azaltarak, bir arama motoru olarak pazar hakimiyetini suistimal etti" ifadeleini kullandı. 

Suistimalin ciddiyetini ortaya koyan karar çerçevesinde Google'a 2.42 milyar euroluk rekor para cezası verilirken, arama motorundan alışveriş hizmetinde rakiplerine eşit ve adil davranması istendi. Bu karara uyması istenen internet devinin, uymaması halinde günlük yaklaşık 12,5 milyon euro para cezası ödeyeceği ifade edildi. Google'ın karara itiraz etmek için de iki aylık süresi bulunuyor.

Rekor Cezaya Google'dan Yanıt Gecikmedi

Avrupa Birliği Komisyonu'nun kestiği cezadan sonra Google'dan da bir açıklama yapıldı. Rekor ceza sonrası Google Türkiye'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Online alışveriş yaparken siz aradığınız ürünleri kolayca ve hızla bulmak istersiniz, reklamcılar da söz konusu ürünleri tanıtmak ister. Google bu nedenle, kullanıcılarıyla irili ufaklı binlerce reklamvereni her iki taraf için de yararlı olacak yollarla bir araya getiren alışveriş reklamları görüntülemektedir. Bu nedenle saygı duymakla birlikte bugün açıklanan karara katılmıyoruz. Temyiz yoluna gitmeyi düşündüğümüz için Komisyon’un kararını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz ve gerekçelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.”

Etiketler: google rekor ceza, google ceza, ab google ceza, internet arama motoru, internet rekabet, avrupa birliği komisyonu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap