Abdullah Kızılırmak Kimdir? Çalışmaları ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Astronomi > Abdullah Kızılırmak Kimdir? Çalışmaları ve Kısaca Hayatı
Abdullah Kızılırmak Kimdir? Çalışmaları ve Kısaca Hayatı

Ege Üniversitesi Gözlemevi'nin kurucusu olan Türk gökbilimci ve akademisyen Abdullah Kızılırmak kimdir? Abdullah Kızılırmak'ın yaptığı çalışmalar nelerdir? İşte Abdullah Kızılırmak'ın kısaca hayatı...

Abdullah Kızılırmak Kimdir? Çalışmaları ve Kısaca Hayatı

Abdullah Kızılırmak, 16 Şubat 1925 tarihinde Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1947 yılında Ankara Üniversitesi Matematik-Astronomi bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Abdullah Kızılırmak, 1957 yılında Astronomi bölümünde doktorasını yapmıştır. 1947-1952 yılları arasında matematik-astronomi öğretmenliği yaptıktan sonra 1952'de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Astronomi Asistanlığı görevine başlamıştır.1960 yılında doçentliğini alan Abdullah Kızılırmak, 1963 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'ne atanmıştır. Ege Üniversitesine atandığı yıl burada Astronomi Kürsüsü'nü ve Ege Üniversitesi Gözlemevini kurmuştur. 1966 yılında profesör unvanı almış ve Bölüm Başkanlığı görevine başlamıştır. Bu görevini yerine getirdiği süreçte 1975-1976 yılları arasında Fırat Üniversite Fen Fakültesi Kurucu Dekanlığı'nı yapmıştır. 1976 yılında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'ne dekan olarak dönmüş ve iki dönem boyunca bu görevini sürdürmüştür. 

Abdullah Kızılırmak 10 ulusal, 15 uluslararası olmak üzere 25 bilimsel makale yayınlamış ve bu makaleler 62 atıf almıştır. 5 kitap ve bir de gök atlası yayınlamıştır. Çalışma hayatı boyunca toplam 22 adet lisans üstü tez çalışması yürütmüş ve sonuçalandırmıştır. Bu çalışmaların 14'i yüksek lisans, 8'i ise doktora tezidir.Yurt içinde yaptığı çalışmaların yanı sıra, yurt dışında Heidelberg, Edinburg ve Bamberg gözlemevlerinde, Virginia Üniversitesi'nde ve Carl Zeiss firmasında çeşitli sürelerle çalışmalar yürütmüştür.1965 yılında aylık olarak yayınlanan Fen Dergisi'ni kurmuş ve Düzenleme Kurulu üyeliğini yapmıştır.Türkçeye verdiği önem sayesinde birçok astronomi terimini Türkçeye kazandırmış ve 1969 yılında Türk Dil Kurumu'na bağlı olarak Gökbilim Terimleri Sözlüğü'nü yayınlamıştır.

Abdullah Kızılırmak, 4 Aralık 1983 tarihinde İzmir'de hayatını kaybetmiştir. Ölümünden 13 yıl sonra TÜBİTAK Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştür. 7 Aralık 2011 tarihinde Bornova Belediye Meclisi'nde oy birliği ile alınan kararla, Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi'ndeki çok amaçlı salona adı verilmiştir.

Etiketler: abdullah kızılırmak kimdir, abdullah kızılırmak kısaca hayatı, abdullah kızılırmak çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap