Adidas 3D Baskıyla Üretime Geçiyor


Teknonce > Teknoloji > Adidas 3D Baskıyla Üretime Geçiyor
Adidas 3D Baskıyla Üretime Geçiyor

Adidas, The Futurecraft 4D adıyla piyasaya süreceği yeni spor ayakkabılar için 3 boyutlu baskı teknolojisine başvuracak. 

Uzun bir süredir 3 boyutlu yazıcılarla üretim teknolojisi herkesin dilinde. Geleceğe dair kurgulanan neredeyse her şeyin içinde bir şekilde 3D teknolojisi dile getiriliyor. Hatta bunun üzerine sinema sektörü bile şimdiden gayet başarılı çalışmalar gerçekleştirmeye başladı. Geçtiğimiz yıl içinde tıp dünyasından adını sıkça duyduğumuz 3 boyutlu yazıcı teknolojisi şimdi de ayakkabı sektöründe boy gösterecek.Sneaker kullanıcıları bir süredir 3 boyutlu yazıcılarla üretilen ayakkabılarla geziyorlardı. Şimdi de Adidas aynı süreci başlatıyor: The Futurecraft 4D adı verilen yeni modelin 3 boyutlu yazıcılarla üretilmesi için düğmeye basıldı. Ayakkabılar, 3D baskı süreci için mor ötesi ışık kullanan Continuous Liquid Interface Production (Sürekli Sıvı Arayüz Üretimi) olarak bilinen bir yöntemle ve şimdilik ​​Carbon 3D işbirliği ile üretilecek. Sıvı polimer malzemenin kullanılacağı bu sürecin sonunda ürün ultraviyole ışık ile kalıplara uygun hale getiriliyor. 

Silikon Vadisi yorumlarına göre 3 boyutlu baskı süreci daha sağlam malzemeler üretilmesinin yanında, üretim süresini de bir hayli kısaltıyor. Continuous Liquid Interface Production teknolojisini kullanmanın en dikkate değer avantajı, spor ayakkabıları yapmak için daha özel bir yaklaşım sağlamasıdır. Yine de, teknolojinin tüketicilere daha fazla özelleştirme seçeneği sunmasının finansal açıdan da istenilir seviyeye ve maliteye ulaşması için teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekiyor. 

Bu yeni üretim, Adidas'ın 3 boyutlu yazıcılarla gerçekleştireceği ilk seri üretim olacak. Birkaç yıl önce Alman ayakkabı firması sınırlı sayıda 3 boyutlu yazıcılarla üretilmiş ayakkabı çıkarmıştı. Şirket artık bu çalışmalarına hız verip üretimde yeni bir döneme girmek istiyor.

Adidas bu yılın sonuna kadar 5000 çift ayakkabı üretmeyi hedefliyor. Önümüzdeki yıla kadar teknolojiyi fabrikalarında oturtmak istediklerini dillendiren firma yetkilileri, gelecek yılın sonunda ulaşmak istedikleri üretim hedefini ise 100.000 çift ayakkabı olarak açıkladılar.

Kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı, eski tarz yapım ayakkabılarla aynı konforu sağlayıp sağlamayacağı ya da kamuoyu tarafından kabullenilip kabullenmeyeceği sorunları önümüzdeki yıl açık bir şekilde cevap bulacak gibi görünüyor.

Etiketler: 3 boyutlu yazıcıyla ayakkabı üretimi, adidas 3d yazıcı, adidas ayakkabı, silikon vadisi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap