Adil Kullanım Kotası Yerine Kota Uygulaması Mı Geliyor?


Teknonce > Teknoloji > Adil Kullanım Kotası Yerine Kota Uygulaması Mı Geliyor?
Adil Kullanım Kotası Yerine Kota Uygulaması Mı Geliyor?

Yıllardır internet kullanıcılarının baş belası adil kullanım kotası yoğun ısrarlar sonucunda 1 Mayıs günü kaldırılıyor. Ancak iddialara göre internet sağlayıcıları, kota uygulamasına geçecek.

Bilindiği gibi BTK'nın aldığı karar sonucu 1 Mayıs itibariyle adil kullanım kotası uygulamasının yeni düzenlemesi yürürlüğe giriyor. Buna göre gece 2.00 ile sabah 8.00 aralığındaki internet kullanımı AKK'ndan sayılmayacak. AKK dolduğunda ise internet hızı 3Mbit'e düşmeyecek ve paketinize göre değişen türlerde olsa da yine de kullanılabilir hızda olacak. Program düzgün işlerse 2018 içinde de AKK tamamen kalkacak. Ancak ortaya atılan yeni bir iddia internet sağlayıcılarının yeni bir numara peşinde olduğu ihtimalini düşündürüyor. Kota Uygulaması Mı Geliyor

İddialara göre Superonline bayilerine gönderdiği bu duyurularda kullanıcılara "kampanya" gibi anlatılacak tarifelerinde kotalı sistemi getiriyor. Yeni AKK düzenlemesinin bir açığının bulunarak daha fazla kar etmeyi amaçladığı belli olan bu çıkış, internet kullanıcılarını bir hayli kızdıracak gibi görünüyor. Çünkü belgeye göre kota aşıldığında kullanıcılar GB başı 1 TL ödemeye mahkum bırakılacak. Yani AKK'nın kalkmasıyla kullanıcılar daha verimli internet kullanımına kavuşacak derken, aslında daha kötü bir uygulamayla karşı karşıya kalabilirler. İddialar şimdilik sadece Superonline için geçerli ancak yeni düzenlemede böyle bir açık bulunmuşsa ve iddialar doğruysa, diğer şirketlerin de benzer yöntemler uygulayacağına kesin gözüyle bakabiliriz. 

Kotalı internet paketleriyle birlikte kullanıcıların internet giderleri daha da artacak gibi görünüyor. Şimdilik, ortaya atılan bu iddia hakkında şirketten herhangi bir açıklama gelmiş değil. Temennimiz elbette şirket yetkililerinin çıkıp iddiaları yalanlamasıdır. Ancak gerçekten yeni AKK düzenlemesinde böyle bir açık bulunabiliyorsa, bu yalanlamayı beklemek de gereksiz olacaktır. Ancak konunun en geç 1 Mayıs tarihinde açıklığa kavuşması bekleniyor. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle şirketler yeni politikalarını oluşturacak ve tarifelerine yansıtacaklardır. 

Etiketler: adil kullanım kotası, akk, superonline, internet kotası, internet sağlayıcıları, internet kullanım fiyatları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap