Afet İnan Kimdir? Afet İnan'ın Kısaca Hayatı ve Eserleri


Teknonce > Bilim > Afet İnan Kimdir? Afet İnan'ın Kısaca Hayatı ve Eserleri
Afet İnan Kimdir? Afet İnan'ın Kısaca Hayatı ve Eserleri

Cumhuriyet tarihinin ilk tarih profesörlerinden biri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı olan Afet İnan kimdir? Afet İnan'ın eserleri nelerdir? İşte Afet İnan'ın kısaca hayatı...

Afet İnan Kimdir? Afet İnan'ın Kısaca Hayatı

Cumhuriyet tarihinin ilk tarih profesörlerinden olan Türk sosyolog, tarihçi ve akademisyen Afet İnan, 29 Kasım 1908 tarihinde Selanik'te dünyaya gelmiştir. Ailesi Balkan Savaşları'ndan sonra Anadolu'ya göç etmiştir. İlköğrenimine Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde başlamıştır. 1915 yılında annesini kaybeden Afet İnan, öğrenimini Ankara ve Biga'da sürdürmüştür. 1920'de ilkokul diplomasını alan Afet İnan, 1922 yılında Elmalı'da öğretmenlik ehliyetini almış ve Elmalı Kızokulu'na başöğretmen olarak atanmıştır. Babası devlet memuru olduğundan dolayı sürekli yer değiştirmek zorunda kalan Afet İnan, 1925 yılında Bursa Kız Muallim Mektebi'ni bitirerek İzmir'de Redd-i İlhak İlkokulu'nda göreve başlamıştır. Afet İnan, 1925 yılında Redd-i İlhak İlkokulu'nda göreve yeni başladığı sırada bir çay ziyaretinde Cumhurbaşkanı Atatürk ile tanışmıştır. Atatürk'e öğrenimine devam etmek ve yabancı dil öğrenmek istediğini söyleyen Afet İnan, kısa bir süre sonra Ankara'ya tayin olmuştur. Daha sonra bakanlık izniyle İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmek için gönderilmiştir. 1927 yılında Türkiye'ye dönen Afet İnan, Fransız Kız Lisesi'nde öğrenim görmüştür. Bu arada ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik ehliyeti almış ve Ankara Musiki Muallim Mektebi’ne "tarih ve yurt bilgisi öğretmeni" olarak atanmıştır.

Kadın hakları üzerinde çalışmaya ilgi duyan Afet İnan, Atatürk'ün isteği üzerine 3 Nisan 1930'da Türk Ocağı'nda Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans verdi. Bu konferans, Afet İnan'ın verdiği ilk konferanstı. Bu konferans için zamanın en ünlü hatibi Hamdullah Suphi Bey'den dersler alan Afet İnan'ın giyeceği elbiseyi bizzat Atatürk çizmiş ve gömleği için kendi pırlanta kol düğmelerini hediye etmiştir.

Atatürk, kendisinden Türk Ocakları Yasası'nın 2. ve 3. maddelerinin açıklanması konusunda çalışma yapmasını isteyince Afet İnan 27 - 28 Nisan 1930 tarihlerinde gerçekleşen Türk Ocakları Kongresi'nde Aksaray delegesi olarak söz almıştır. Türk Ocaklarının amacını, işlevini açıklayan bir nutuk okumuş ve Türk tarih ve medeniyetini bilimsel olarak incelemek üzere bir heyet kurulması için önerge vermiştir. Bu önerge üzerine kongreden sonra oluşturulan Türk Tarih Heyeti'nin 16 kişilik kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Türk Ocakları, Atatürk’ün emriyle 10 Nisan 1931'de kapatıldıktan sonra heyet, aynı kurucularla dernek olma kararı almıştır. İlk olarak "Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti" adını almış daha sonra 3 Ekim 1935'te ise adı Türk Tarih Kurumu olmuştur. Afet İnan, 1935-1952 ve 1957-1958 yılları boyunca kurumun başkanlığını yapmıştır. Afet İnan, heyetin kurulmasından sonra Türk Tarih Heyeti'nin bilimsel çalışmalarına katılmıştır. Heyet, Türk Tarih Tezi'nin temelini oluşturacak Türk Tarihinin Ana Hatları adlı kitabı kaleme almıştır. 1931-1941 yılları arasında liselerde okutulan kitabın yazımında Afet İnan da yer almıştır.

Afet İnan, 1929 yılında Topkapı Sarayı'nı müzeye dönüştürme çalışmaları sırasında bulunan Pîrî Reis haritasını inceleyen Türk Tarih Cemiyeti heyetinin içinde yer almış ve haritanın dünyada tanıtılmasına çalışmıştır. Ayrıca 1930'lu yılların başlarında "Türk ırkının kafatasını tespit etme" çalışmaları yürütmüştür. Bu çalışmalar doğrultusunda Türkiye'nin pek çok yerinde mezarlar açılmış ve kafatasları ölçülmüştür. Tarihçiler arasında Mimar Sinan'ın Türk olup olmadığı konusunda tartışmalar çıkması üzerine Afet İnan, mezarın açılmasını ve kafatası ölçümü yapılarak sonucun Atatürk'e sunulmasını önerdi. 1 Ağustos 1935 yılında ölçüm yapılmış ve Mimar Sinan'ın brakisefal (Türklerde görünen kafatası yapısı) kafatasına sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Eserleri

Türk Tarihinin Ana Hatları (1930)

Türkiye Halkının Antropolojik Karakterleri ve Türkiye Tarihi (1947)

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler (1950) 

Eski Mısır Tarih ve Medeniyeti (1956)

 Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk'ün El Yazıları(1968)

Etiketler: afet inan kimdir, afet inan kısaca hayatı, afet inan eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap