Ağ Topolojileri: Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi


Teknonce > Bilgisayar > Ağ Topolojileri: Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi
Ağ Topolojileri: Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi

Bilgisayar ağları büyüklüklerine, ortamlarına ve topolojilerine göre 3e ayrılırlar. Ağ topolojilerinden biri olan Ağaç Topolojisi nedir? Özellikleri nelerdir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte ayrıntılar...

Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi Nedir?

Ağaç topolojisi ya da hiyerarşik topoloji olarak adlandırılan bu ağ topolojisinde bir merkezi kök düğüm (hiyerarşinin en üst seviyesinde), hiyerarşide bir alt seviyede (ikinci seviye) bir veya daha fazla düğüm ile bağlıdır. Merkezi düğüm ile ikinci seviyedeki her bir düğüm arasında noktadan noktaya bağlantı vardır. İkinci seviyedeki her bir düğüm bir alt seviyede(üçüncü seviye) bulunan bir veya daha fazla düğüm ile bağlı ise bu durum merkezi düğüm ile de noktadan noktaya bağlı olduğunu göstermektedir. Hiyerarşide sadece en üst seviyedeki merkezi kök düğümün üstünde başka bir düğüm yoktur. Ağda bulunan her bir düğüm, kendisini bir alt seviyedeki düğümlere bağlayan sabit değişmez bir numaraya sahiptir. Bu numara "dallanma faktörü" olarak adlandırılmaktadır.

Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi Özellikleri

 • Fiziksel hiyerarşik topoloji tabanlı bir ağın, ağaç hiyerarşisinde olması için en az üç seviyeye sahip olması gereklidir. Eğer ağda merkezi kök düğüm altında sadece bir seviye hiyerarşik düzen var ise o bir yıldızın fiziksel topolojisini gösterir.
 • Fiziksel hiyerarşik topoloji tabanlı bir ağ, bir dallanma faktörü ile fiziksel doğrusal topoloji olarak sınıflandırılır.
 • Dallanma faktörü ağdaki toplam düğüm sayısından bağımsızdır ve bu nedenle eğer ağda bulunan düğümler diğer düğümlerle iletişim için portlar istiyorsa,her bir düğümün toplam port sayısı,toplam düğüm sayısı büyük olsa bile küçük tutulabilir. Bu her bir düğüme port eklemenin maliyet etkisini dallanma faktörüne bağımlı yapar, bu nedenle mümkün olan düğüm sayısı üzerinde hiçbir etki yapmadan gerekenden düşük tutulabilir.
 • Fiziksel hiyerarşik topoloji tabanlı ağ üzerinde bulunan noktadan noktaya bağlantıların toplam sayısı, ağda bulunan toplam düğüm sayısından bir eksik olabilir.
 • Eğer fiziksel hiyerarşik topoloji tabanlı ağ üzerinde bulanan bir düğüm, ağdaki düğümlerin arasında yayınlanan veri üzerinde herhangi bir işlem gerçekleştirme gereği duyarsa,hiyerarşide daha üst seviyede bulunan düğümler hiyerarşide daha alt seviyede bulunan diğer düğümler adına işlemleri daha fazla işleme gereksinimi duyacaktır. Böyle bir tip ağ topolojisi çok kullanışlıdır ve önemle tavsiye edilir.

Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi Avantajları

 • Farklı üreticilerin donanımları ile uyumlu çalışan bir yapıya sahiptir.
 • Ağın genişletilmesi kolaydır.
 • Sorunların tespiti ve giderilmesi kolaydır.
 • Ağın yönetimi ve bakımı kolaydır.
 • Dallardan birinde oluşacak sorun diğerlerini etkilemez.

Ağaç (Hiyerarşik) Topolojisi Dezavantajları

 • Kablolama işlemi oldukça zordur.
 • Dallanma arttıkça ağın bakımı ve yönetimi zorlaşır.
 • Omurgada yaşanacak bir sorun tüm ağı etkiler.


Etiketler: ağ topolojileri, ağaç topolojisi, ağaç topolojisi özellikleri, ağaç topolojisi avantajları, ağaç topolojisi dezavantajları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap