Ağ Türleri: Ortamlarına Göre Bilgisayar Ağları


Teknonce > Bilgisayar > Ağ Türleri: Ortamlarına Göre Bilgisayar Ağları
Ağ Türleri: Ortamlarına Göre Bilgisayar Ağları

Teknolojik cihazların birbirleriyle iletişim sağlayabilmek amacıyla birbirlerine bağlanması ile ortaya çıkan ağ, ortamlarına göre 4e ayrılır. İşte ortamlarına göre bilgisayar ağları...

Daha önce sizlerle büyüklüklerine göre bilgisayar ağlarını paylaşmıştık(İlgili haber için tıklayın.). Bu yazımızda ise ortamına göre bilgisayar ağlarını sizler için derledik. 

ATMEşzamansız Aktarım Modu olarak adlandırılan bu ağ türü, verileri 53 byte sabit büyüklüğünde hücreler halinde ileten bir ağ tekniğidir. Veri iletimi için paket anahtarlamanın bir türü sayılabilecek bir yöntem olan hücre aktarımı tekniğini kullanır. Bu teknik sanal devreler oluşturarak devre anahtarlamanın avantajlarından da faydalanır.

ATM, broadband ISDN'nin 1970'li ve 1980'li yıllarda gelişiminde yer almış bir teknolojidir. Teknik olarak paket anahtarlamanın değiştirilmiş bir hali olarak düşünülebilir. Beklenilenin aksine yerel ağlarda kullanımı kısıtlı kalmış, günümüzde daha çok iletişim ve bilgisayar ağları arasında hızlı omurga yapıları oluşturmak için kullanılır olmuştur.

Ethernet

Ethernet, yerel ağlar için kullanılan veri çerçevesi tabanlı bir bilgisayar ı türüdür. Kelimenin kökeni Ether'den gelmektedir. OSI ağ modelinin Fiziksel katmanı için Veri bağlantısı katmanı/ Ortam erişim kontrolü üzerinden ağ erişimi yoluyla bir dizi kablolama ve sinyalleşme standardı ve ortak bir adresleme formatı tanımlar.

Ethernet, IEEE 802.3 olarak standart bir hale getirilmiştir. Uç sistemleri ağa bağlamakta kullanılan bükülü tel çifti ve site iskeletlerinde kullanılan fiberoptik kablolama yöntemlerinin birleşimi kullanılan en yaygın 'Kablolu Yerel ağ' teknolojisidir. Bu ağ türü Token Ring, FDDI ve ARCNET gibi ağ teknolojilerinin yerini büyük ölçüde alarak 1980'li yıllardan günümüze kadar kullanılagelmiştir.

FDDI

FDDI (Fiber Distributed Data Interface), yüksek hızlı bir bilgisayar ağıdır. Özellikle fiberoptik kablo hatlarında kullanılır. 1980'li yılların ortalarında yüksek hızlı bilgisayarların geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. CDDI (Copper Distributed Data Interface) adıyla bilinen, UTP veya STP kabloları ile kurulan, 200 metreye kadar, yaklaşık 200 Mbit/s, çift yönlü veri transferi yapabilen LAN teknolojisinin yerini almıştır. Bu ağ türü günümüzde ethernet kadar yaygın değildir.

Token Ring

Token ring, OSI modelinin data link kısmında bulunan protokollerin üzerinde barındırabileceği bir yerel ağ teknolojisidir. "Token" isminde 3 bayt'tan oluşan özel bir yapı halkanın tamamını dolaşır. Bu ağ türü, halka topolojisi ile birlikte kullanılmaktadır.

Etiketler: ortamlarına göre bilgisayar ağları, atm, ethernet, fddi, token ring

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap