Ahmed Zevail Kimdir? Ahmed Zevail'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Ahmed Zevail Kimdir? Ahmed Zevail'in Kısaca Hayatı
Ahmed Zevail Kimdir? Ahmed Zevail'in Kısaca Hayatı

Femtokimya üzerine yapmış olduğu çalışmalarla Nobel Kimya Ödülü kazanmış olan Ahmed Zevail kimdir? İşte Ahmed Zevail'in kısaca hayatı...

Ahmed Zevail Kimdir? Ahmed Zevail'in Kısaca Hayatı

Asıl adı Ahmed Hassan Zewail olan Mısırlı-Amerikalı bilim insanı, 26 Şubat 1946 yılında Demenhur, Mısır'da dünyaya gelmiştir. Lisans ve yüksek lisans eğitimini İskenderiye Üniversitesi'nde tamamlayan Ahmed Zevail, doktorasını yapmak için Amerika'ya taşınmıştır. Ahmed Zevail, danışmanlığını Robin Hochstrasser'in yaptığı doktorasını Pennsylvania Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Doktora sonrasında yandal eğitimini Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Charles B. Harris danışmanlığında tamamlamıştır.Ahmed Zevail, Berkeley Üniversitesi'nde doktora çalışmasından sonra 1976 yılında Caltech'ten iş teklifi almıştır. Bu iş teklifini kabul eden Zevail, uzun yıllar boyunca çalışmaya devam etmiştir. 1982 yılında ABD vatandaşı olan Ahmed Zevail, femtokimya çalışmalarıyla bilinir. 

Ahmed Zevail, femtokimya üzerine yaptığı çalışmalarından dolayı 1999 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmış ve Nobel Ödülü kazanan 3. Mısırlı olmuştur. Zevail'in diğer uluslararası ödülleri arasında, Wolf Foundation tarafından verilen Kimya dalında Wolf Ödülü (1993), Tolman Medal (1997), Robert A. Welch Award (1997) ve American Chemical Society tarafından verilen Priestley Medal (2011) bulunmaktadır. Ahmed Zevail, 1999 yılında Mısır'ın en yüksek devlet nişanı olan Grand Collar of the Nile'e layık görülmüştür.

Mayıs 2003 yılında İsveç'te bulunan Lund Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora unvanı verilmiş ve İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin üyeliğine seçilmiştir. 2006 yılında Cambridge Üniversitesi Ahmed Zevail'e fahri bilim doktoru unvanı vermiştir. Mayıs 2008'de, Complutense University of Madrid'ten fahri doktoraya nail olmuştur. 2009 yılının Şubat ayında ise University of Jordan tarafından kendisine, sanat ve bilim dalında fahri doktora verilmiştir.

Ahmed Zevail, 2 Ağustos 2016 tarihinde solunum yetmezliği sebebiyle Amerika'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: ahmed zevail kimdir, ahmed zevail kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap