Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler


Teknonce > Teknoloji > Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler
Akıllı Telefonların Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gemiş durumda. Gün içinde sürekli olarak kullandığımız telefonların şarjları kısa süre içinde bitebiliyor. Ortalama 2 yıllık ömre sahip olan bataryalar, sürekli şarj edilmesi durumunda daha erken bozulabiliyor. Bataryanın bozulması durumunda yenisiyle değiştirmek gerekir. Fakat bazı önlemler alarak bataryanın daha fazla dayanmasını sağlayabilirsiniz. İşte akıllı telefonların batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler...

Pili Tamamen Bitirmeyin

Bazı kullanıcılar telefonu şarja takmak için pilin tamamen bitmesini beklemektedir. Kimine göre doğru bir yöntem olsa da bu durum uzun vadede bataryaya zarar vermektedir. Doğru olan ise düşük pil uyarısı alır almaz telefonu şarja takmaktır. 

Telefonu Bilgisayardan Şarj EtmeyinAkıllı telefonları USB kablosu aracılığıyla bilgisayardan şarj etmek normale göre daha uzun sürer. Bundan dolayı telefonlar çok fazla ısınmaktadır. Bu ısınma ise telefonunun batarya ömrünü olumsuz yönde etkiler.

Pili Tamamen Doldurun

Akıllı telefonlar ne kadar fazla şarja takılırsa bataryaları o kadar erken bozulmaktadır. Acelesi olan kişiler telefonun şarjı %100 olmadan şarjdan çekerler. Bundan dolayı şarjları erken biter ve telefonlarını gün içinde defalarca şarja takarlar. Batarya ömrüne en çok zarar veren durum budur. Bunun önüne geçmek için şarjın tamamen dolması beklenmelidir.

Telefonu Gece Şarjda Bırakmayın

Birçok kullanıcı gece yatarken telefonu şarja takar ve sabaha kadar şarj dolmuş olur. Fakat telefonun uzun süre şarjda kalması çok fazla ısınmasına yol açar. Tabiki bu ısınma akıllı telefonların bataryalarına çok fazla zarar veriyor. Bundan dolayı yatarken telefonu şarja takmamak doğru bir adım olacaktır.

İnternet Bağlantısını Sürekli Açık Tutmayın

Günümüzde akıllı telefonlarda birçok sosyal medeya platformu kullanılıyor. Bu platformların telefonlara yüklenen uygulamalarını kullanabilmek için bir internet bağlantısı gereklidir. Ayrıca birçok oyunu oynayabilmek içinde mevcut bir internet bağlantısına ihtiyaç duyulur. Fakat bazı kullanıcılar internet bağlantısını sürekli açık tutarlar. Akıllı telefonlar, internet bağlantısı açık olduğu zamanlarda arka planda güncellemeler yapar. Bundan dolayı siz farkında olmadan telefonun şarjı azalır. Telefonu kullanmadığınız zamanlarda internet bağlantısını kapatmanız batarya ömrünü uzatmak için uygulanması gereken bir başka yöntemdir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz önerileri uygulamanız halinde telefonunuzun batarya ömrünü uzatmış olursunuz.

Etiketler: android batarya ömrünü uzatma, batarya ömrü uzatma, batarya ömrü uzatma teknikleri, batarya

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap