Akıllı Telefonlara Yeni Güvenlik Yöntemi


Teknonce > Teknoloji > Akıllı Telefonlara Yeni Güvenlik Yöntemi
Akıllı Telefonlara Yeni Güvenlik Yöntemi

Akıllı telefon ve diğer cihazlarımızın güvenliği konusuna yeni bir boyut geliyor. Benzersiz şifreleme tekniği olarak adlandırılan yeni sistem bizi mevcut tehlikelerden korumaya yeterli olacak mı?

İnternet bağlantısı kullandığımız cihazların güvenliği konusunda her zaman endişe duyarız. Çünkü bir cihazda internet bağlantısı olması demek eğer gerekli tedbirleri almazsak onun internet aracılığıyla gelebilecek saldırılara açık olması demektir. Bir çoğumuzun önemsemediği bu alan aslında pek çok olmumsuz sonuçlara neden olabilir. Örneğin banka hesaplarınızın bilgilerinin sızdırılması, kişisel dosyalarınızın ele geçirilmesi, cihazınızın kullanılamaz hale gelmesi gibi.Bu tür tehlikelere rağmen henüz bilinçli önlemler almamakta ya özensiz davranıyoruz ya da yeterli bilgimiz yok. Aynı zamanda da tamamen güvenli bir güvenlik sisteminin olup olmadığı da tartışma konusu. Ancak gün geçtikçe yeni ve daha güvenli yöntemler, şifreleme sistemleri geliştirilmeye ve çeşitli önlemler alınmaya devam ediyor. Bunlardan bir yenisi de henüz geliştirilme aşamasında olan Biyometrik Güvenlik.

Kent Üniversitesi ve Essex Üniversitesi'nin ortak çalışması sonucu cihazların benzersiz ve kandırılamayacak bir güvenlik sistemi oluşturulabileceği düşünülüyor. İnternet aracılığıyla bağlantı kurmak için kullandığımız bütün cihazların güvenlik açıklarını kapatmak amaçlanıyor. Üstelik kullanıcı tarafından hiç bir işleme gerek duymadan. Çünkü asıl amaç genel olarak pek değiştirmediğimiz şifreleme sistemlerinden daha üstün bir nevi geçerli kimlik oluşturmak. Yani kaynağı geçerli ve güvenli bir cihaz olmayan mesajları,iletileri, müdahaleleri kabul etmeyecek bir sistem.

Hem yazılım hem de donanım olarak cihazlara eklenecek bu sistem sizin cihazınızı verileri göndermek için kandırılması imkansız hale getiriyor. Kent Üniversitesi Mühendisleri ve Essex Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları bu şifreleme sistemi ICMetrics olarak anılıyor. 

Siber saldırıların sonuçları düşünüldüğünde bu tür önlemlerin gerekli olduğunu kuşkusuz düşünebiliriz. Teknolojik gelişmelerin de bu tür olumsuz eylemlerin önüne geçmek için sürekli çalışmalar yaptığını biliyoruz. Genel hatlarıyla biyometrik güvenliğin bazı olumsuz sonuçların doğmasını engelleyebilecek bir sistemmiş gibi gözüküyor. Ancak internet ortamındaki bu savaş durumu daha bir çok önlemler almamız gerektiğini ve bunları sürekli geliştirmemiz gerektiğine dikkat çekiyor.

Etiketler: biyometrik güvenlik, akıllı telefon, akıllı telefon güvenlik, kent üniversitesi, essex üniversitesi, teknoloji güvenlik,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap