Albert Einstein'ın Hayatı Kısaca


Teknonce > Bilim > Albert Einstein'ın Hayatı Kısaca
Albert Einstein'ın Hayatı Kısaca

Dünyaca ünlü bilim insanı Albert Einstein'ın hayatını kısaca sizlerle paylaşıyoruz. İşte Albert Einstein'ın hayatı...

Alman İmparatorluğu zamanında (14 Mart 1879) Ulm'de doğan Einstein, hayatının ilk yıllarını Münih'te geçirmiştir. Babasının adı Hermann Einstein, annesininki ise Pauline Einstein'dır.  Eğitimine Münih'deki bir Katolik ilkokulunda başlayan Einstein, 1888'de Luitpold Gymnasium'a gitti. Bir süre sonra bu okulu terk eden Einstein, İtalya'ya ailesinin yanına gitti. Ailesi ise Albert'in yarım kalan eğitimi tamamlaması için onu İsviçre'ye göndermeye karar verdi.Buradan mezun olduktan sonra yine İsviçre'deki Federal Polytechnic okuluna gitti. Bu şekilde, lise ve yüksek eğitimini İsviçre'de tamamlayan Einstein, ilk başlarda bir üniversitede iş bulamadığı için bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. Oysa Einstein'in hayali üniversitede asistan olmak ve çalışmalarını orada yürütmekti.

1905 yılı Einstein'ın hayatında parlama yılı oldu.Bu dönemdeki çalışmalarıyla ileride fizikte devrim niteliğinde dört makale yayınladı. 1909 yılında Zurich Üniversitesi'nde profesör oldu. 1914'te Max Planck'ın ricası ile Almanya'ya dönen ünlü bilim insanı, 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine yaptığı çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. 

Humboldt Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapan Albert Einstein, Alman Nazi Partisi'nin iktidar oluşundan sonra 1933'te Almanya'yı terk etmek zorunda kaldı ve Amerika'ya yerleşti. Princeton Üniversitesi'nde görev yaptı ve 1940 yılında da Amerikan vatandaşlığına geçti. Hayatının geri kalanını New Jersey eyaletinin Princeton ilçesinde geçiren Einstein, 1955 yılında burada hayatını kaybetmiştir.

Einstein'ın Ölümü Beyninin Çalınması

18 Nisan 1955 yılında, Albert Einstein iç kanama geçirerek hastaneye kaldırıldı. Yapay şekilde hayatın uzatılmasını yanlış bulduğunu söyleyen Einstein, ameliyatı reddetti ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Otopsisi yapılacağı zaman Princeton Hastanesi'nden Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi ve otopside Albert Einstein'ın ölüm nedenini bulması gerekiyordu. Ailesi Einstein'ın putlaştırılmasını istemedikleri için, bedeninin yakılmasına karar verdiler. Harvey, Einstein'ın bedenini yakılmak üzere hazırladı ancak bu sırada beynini çıkarıp sefer tasında hastaneden kaçırdı. 

Hükümet yetkilileri, Harvey'in meslektaşları ve Einstein'ın ailesi olayı öğrendiklerinde adeta çileden çıktılar. Harvey ise beyni vermeyi reddediyordu. Albert Einstein'ın beynini bilimsel araştırmalarda kullanacağının sözünü verince ailenin tepkileri azaldı. Beyni iade etmediği için işinden de olan Harvey, söz verdiği gibi beynin araştırılması için çalışmalara başladı. Nitekim yapılan testlerin sonuçları açıklandığında basında büyük etki oluşturdu. Çalışmalar nöronları besleyen glial hücrelere odaklanmıştı ve test sonuçları gösterdi ki Einstein'ın beynindeki glial hücre sayısı normal insanlardan daha fazlaydı. Bu durum da sonradan bilim insanları arasında tartışmaların devam etmesine sebep oldu ve bununla ilgili farklı fikirler ortaya atıldı.

Nobel Kimya Ödülü'nün sahibi ve hala 2 nobel ödülüne sahip tek kadın bilim insanı olan Marie Curie'nin çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: albert einstein hayatı kısaca, einstein'ın beyninin çalınması, einstein ölümü, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Adi yok
    14.04.2018 19:46

    Begendim hemde cook cok guzel bir yazi en uygun en gercek ve en kisasi buuu

Yorum Yap