Alessandro Volta Pili Nasıl Buldu? Alessandro Volta'nın Buluşları


Teknonce > Bilim > Alessandro Volta Pili Nasıl Buldu? Alessandro Volta'nın Buluşları
Alessandro Volta Pili Nasıl Buldu? Alessandro Volta'nın Buluşları

Alessandro Volta'nın buluşları nelerdir? Ünlü bilim insanı Allessandro Volta Pili nasıl buldu?

Alessandro Volta'nın Buluşları

Alessandro Volta'nın pili buluş hikayesi, Galvani'nin o dönemde popüler olan kurbağa deneyinden başlar. Luigi Galvani, iki metali belirlenen koşullar altında kurbağa bacağına değdirdiğinde “hayvansal elektrik” denen şeyi keşfetti. Volta, bu deneyden esinlenerek kurbağa bacağı yerine ıslak bez ve tuzlu su kullandı. Bu çalışmasında da, önceki çalışmalarına benzer şekilde, bir elektrik akışı tespit etti. Bu yolla da bir elektrokimyasal devre bulmuş oldu. Bunların yanında, iki eş elektrot arasındaki potansiyel farkın, galvanik hücrelerinin elektromotor kuvveti (EMF) olduğunu keşfetti. Böylece Volta’nın elektrokimyasal devre yasası da bulundu.



Galvani ile yaşadıkları fikir ayrılığından sonra da Volta, bu çalışmalarından hareket ederek devamlı elektrik akımı üreten Voltaik pili icat etti. Volta tarafından üretilen bu pil, ilk elektrokimyasal hücre olarak nitelendirildi.

Yapılan bu ilk pil biri çinko, diğeri bakır olmak üzere iki tane elektrot içerir. Volta en etkili metal çiftinin çinko ve bakır olduğunu keşfedene kadar bir dizi deneme yapmıştır. 

İlk pili bulmasının yanında Volta , statik elektrik üretebilen elektroforu icat etmiştir. Ayrıca 1776 ve 1778 yılları arasında da gazla üstüne çalışmaya başlayan bilim insanı metanı keşfetti ve İtalya’da farklı bölgelerde metan aradı. Moggiore Gölü'nde metan bulan Alessandro Volta, kapalı kutu içerisinde kıvılcımla metan parlama deneyleri gerçekleştirdi. 

Kapasitans konusunda da çalışmalar yapan Voltaelektrik potansiyelini ve yükü ayrı ayrı inceleyip birbirleriyle bağlantılı olduklarını buldu. Bu, Volta’nın kapasitans yasası olarak da bilinmektedir. Bu buluştan dolayı da elektrik potansiyelinin birimi volt olarak isimlendirildi.

Etiketler: alessandro volta elektrik, alessandro volta pil, alessandro volta deneyi, alessandro volta çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap