Alexander Fleming Kimdir? Alexander Fleming'in Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Alexander Fleming Kimdir? Alexander Fleming'in Hayatı ve Buluşları
Alexander Fleming Kimdir? Alexander Fleming'in Hayatı ve Buluşları

Modern dönemin önemli bilim insanlarından Alexander Fleming kimdir? Alexander Fleming'in hayatı, buluşları ve biyolojiye katkıları...

Alexander Fleming Kimdir? Alexander Fleming'in Hayatı

6 Ağustos 1881'de Lochfield, Ayrshire, İskoçya'da dünyaya gelen Alexander Fleming, çiftçi bir ailenin dört çocuğundan üçüncüsüydü. 7 yaşındayken babasını kaybetti. 13 yaşındayken eğitimi için ailesinden ayrılıp Londra'ya gitti. Kilmarnock’taki Polytechnic Kraliyet Enstitüsü'nde iki yıl eğitim aldıktan sonra bir denizcilik şirketinde 4 yıl katip olarak çalıştı. 1901'de Paddington’daki St.Mary Hastanesi Tıp Okulu’na gitti. 1906 yılında lisans eğitimini tamamladı ve 1908'de ise “akut bakteri enfeksiyonları” konulu teziyle yüksek lisansı bitirdi.1. Dünya Savaşı çıkana kadar Londra’daki St. Mary’s Hospital’da hizmet verdi. Savaş çıkınca da tıp bilgisini cephede kullanmıştır. Bu süreçte askerlerin enfeksiyonlar sonucu korkunç ölümlerini görmüş ve bu durumdan oldukça etkilenmiştir. Savaş bittikten sonraki bilimsel çalışmalarının hareket noktası, burada karşılaştıklarıdır.

Alexander Fleming, 11 Mart 1955'te kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Alexander Fleming'in Buluşları ve Biyolojiye Katkıları

Alexander Fleming lizozim ve penisilini bulan bilim insanıdır. Söylenenlere göre Fleming, her iki buluşunu da rastlantı sonucu yapmıştır. Lizozim'in bulunması, Fleming’in içinde bir bakteri ağı olan kapların içine hapşırması sonucu oldu. Birkaç gün sonra mukusla temas eden bölgedeki bakteriler öldüğünü farketti. 

1927 yılında başlayarak penicillium cinsi içinde bir küfün özellikleri üzerinde incelemeler yaptı. Çıbanlara neden olan bakterilerin üretilmesi esnasında havadan gelen bazı sporların saf kültürü mavi-yeşil renkli bir küf lekesi gibi çevrelediğini ve bakterileri öldürdüğünü tespit etti.  Aynı sene penicillium üzerindeki bakteriyolojik araştırmaları tamamlamasına rağmen penisilin üretmek için maddi imkânı olmadığından 1939 yılına kadar bekledi. Bunun ardından Sir Howart Florey ve Ernest Boris Chain'in yardımlarıyla bunu başarabildi.

Alexander Fleming'in penisilini bulmasında da, yukarıda söylediğimiz gibi, rastlantıların etkisi vardır. Elbette o güne kadar gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar buluşuna önemli bir zemin hazırlamıştır ve çalışmaları da tamamlanmaya oldukça yakındır. Yoksa bilimsel çalışmalarda rastlantı etkisi tüm bir çalışmayı kuşatamaz.

Söylenenlere göre Fleming'in laboratuvarı her zaman dağınık olurmuş. Laboratuvarda dağınık halde bulunan çalışmalarını bir düzene sokmaya çalışırken, aynı zamanda incelemelerini de sürdürüyordu. Bunları düzenlerken ilginç bir mantar kolonisi keşfetti. Mantarlar Staphylococcus aureus bakterisi tarafından sarılmış kaplarda yetişmişlerdi. Fakat dikkatle incelediğinde bu mantarların, zararlı bakterileri öldürdüğünü farketti. Bunu gördükten sonra bu mantarlara odaklanarak çalışmalarını hızlandırdı ve bir yıl sonra da penisilini buldu.

Alexander Fleming'in bu buluşu, özellikle 2. Dünya Savaşı'nda belki milyonlarca insanın hayatını kurtardı. Bu buluşunun ardından 1945 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü'nü kazandı. Bu ödülü, desteğini aldığı  Florey ve Chain ile paylaşmıştır.

Etiketler: alexander fleming kimdir, alexander fleming hayatı, alexander fleming buluşları, alexander fleming biyolojiye katkıları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap