Alfred Adler Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Alfred Adler Kimdir? Kısaca Hayatı
Alfred Adler Kimdir? Kısaca Hayatı

Bireysel psikoloji ekolünün kurucusu ve derinlik psikolojisinin kurucularından biri olan Avusturyalı psikiyatrist Alfred Adler kimdir? İşte Alfred Adler'in kısaca hayatı...

Alfred Adler Kimdir? Kısaca Hayatı

Bireysel psikolojinin kurucusu olan Avusturyalı psikiyatrist Alfred Adler, 7 Şubat 1870 tarihinde Avusturya Penzing'de dünyaya gelmiştir. Viyana Üniversitesi Tıp Okulunda doktorluk eğitimi alan Alfred Adler, 1895 yılında mezun olmuştur. Pratisyen hekim olarak çalıştığı ilk doktorluk yıllarından itibaren hastayı çevresiyle ilişkileri içerisinde ele almak gerektiğini vurgulamış ve bireyle ilgili sorunlara yönelik insancıl, bütünselci ve organik bir yaklaşım geliştirmiştir. Bedensel düzensizliklerle ilişkili olarak psikoloji ile ilgilenmeye başlamıştır.1902 yılında Sigmund Freud(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) ile tanışan Alfred Adler, Freud ile birlikte Viyana Psikanaliz Topluluğu'nu kurmuştur. Bir süre sonra Freud ile fikir ayrılıkları ortaya çıkmış ve Adler'in Organların Yetersizliği kitabından sonra tamamen uzlaşılmaz bir hale gelmiştir. 1911'de Adler, Freud'u açıkça eleştirerek bireysel psikolojiyi geliştirmeye başlamıştır. Alfred Adler, Hans Vaihinger'in ruhsal inşa fikirlerinden etkilenmiş ve erkek egemen toplumda doğal bir sonuç olarak "Erkeksi Başkaldırı" ile organik aşağılık ve telafi teorisini geliştirmiştir. Alfred Adler, Freud'un bilinç altına atma üzerine fikirlerini de eleştirmişti. Adler bilinç altına atma teorisinin, erkeksi başkaldırının aşırı telafisi ve aşağılık hislerinden türetilmiş sinirsel bir durum olan ego -savunma eğilimleri konsepti ile değiştirilmesi gerektiğine inanıyordu, Oedipal Kompleksleri önemsizdi. Alfred Adler, Viyana Topluluğundan ayrılmış ve 1912'de Bireysel Psikoloji Topluluğu adını alan, Özgür Analitik Araştırmalar Topluluğu'nu kurmuştur.

Alfred Adler, 1912 yılında ana fikirlerini tanımlamış olduğu Über den Nervösen Charakter kitabını yazmıştır. I.Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte Adler'in çalışmaları durmuş ve bu sırada Avusturya Ordusunda doktor olarak görev yapmıştır. 1921 yılından itibaren çocuk rehberliği klinikleri kurmuştur. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sık sık okutman, 1927'de Kolombiya Üniversitesi'nde ise misafir profesör olmuştur. 1934 yılında Avusturya Hükümeti, Alfred Adler'in Yahudi olmasını sebep göstererek Adler'e ait olan kliniklerin çoğunu kapatmıştır. Alfred Adler, 1935'te Long Island Tıp Koleji'ne profesör olarak atanmış ve Avusturya'dan ayrılmıştır. 

Alfred Adler, 28 Mayıs 1937 tarihinde Aberdeen, İskoçya'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: alfred adler kimdir, alfred adler kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap