Alfred Nobel Kimdir ve Neyi Buşmuştur? Alfred Nobel'in Hayatı


Teknonce > Bilim > Alfred Nobel Kimdir ve Neyi Buşmuştur? Alfred Nobel'in Hayatı
Alfred Nobel Kimdir ve Neyi Buşmuştur? Alfred Nobel'in Hayatı

Vasiyetiyle Nobel ödüllerinin enstitüleşmesini sağlayan Alfred Nobel kimdir ve neyi bulmuştur? İşte kısaca Alfred Nobel'in hayatı...

Alfred Nobel Kimdir? Alfred Nobel'in Hayatı

1833 yılında ailenin üçüncü çocuğu olarak Stokholm'de hayata gözlerini açan Alfred Nobel dünyaya geldiğinde babası iflas etmiş ve aile maddi zorluklarla boğuşuyordu. Bundan dolayı aile önce Finlandiya'ya, 1842 yılında da Sankt-Peterburg'a taşındı. Burada annesi bir bakkal dükkanı, babası da Rus ordusu için silah üreten bir atölye açtı. Ailenin maddi durumu düzelmeye başlayınca Alfred Nobel de özel hocalardan eğitim almaya başladı. Doğa bilimleri, dil eğitimi ve edebiyatta kendini geliştiren Nobel 17 yaşına geldiğinde Rusça, İsveççe, Fransızca, İngilizce ve Almanca'yı öğrenmiş ve akıcı şekilde konuşabilmekteydi. Bu sırada Alfred Nobel fizik ve kimyada da kendini geliştiriyordu. 

Babası Alfred Nobel'i kimya mühendisliği okuması için yurtdışına gönderdi. Bu iki yıllık süreçte İsveç, Almanya, Fransa ve Amerika'yı gezen Nobel, T. J. Pelouze'nin laboratuvarında çalıştı.

1852'de Sankt-Peterburg'a dönen Alfred Nobel, bir süredir ilgi duyduğu nitrogliserin üzerine çalışmalarını burada da sürdürmeye devam etti. Kırım Savaşı'nın da bitmesiyle babasının işleri zayıflamaya başladı ve sonunda ikinci kere iflas etti. Bunun üzerine aile Stokholm'e geri döndü. Burada da çalışmalarını sürdüren Alfred Nobel, 1864 yılında deney yaparken bir patlama oldu ve bir kardeşiyle birlikte toplam dört kişi hayatını kaybetti. Bunun üzerine Nobel'in Stokholm şehri sınırları içerisinde çalışma yapması yasaklandı.  Bunun üzerine Nobel Mälaren Gölü yakınlarında çalışmalarına devam etti.

Nitrogliserin üzerine çalışmalarından dolayı hakkında davalar da açılan Nobel, İtalya'nın San Remo şehrine yerleşmek zorunda kaldı. Burada 1896 yılında beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Bulduğu patlayıcılardan ötürü hayatının son yıllarını pişmanlık içinde geçirdiği söylenmektedir.

Alfred Nobel Neyi Bulmuştur?

Gençlik yıllarından beri nitrogliserin üzerine çalışan Alfred Nobel, en sonunda bundan güçlü patlayıcılar elde etmeyi başarmıştır. Tabi bu deneyleri sırasında kardeşi dahil dört kişinin ölümünü görmüş ve laboratuvarı yıkılmış olsa da ilerleyen zamanlarda da bu çalışmalarından vazgeçmemiştir. En sonunda dinamit barutunu da bulmayı başaran Nobel, bu buluşlarını fabrika kurarak satmaya başlamış ve bunlardan büyük gelir elde etmiştir. 1865'te ilk fabrikasını kuran Alfred Nobel bundan kısa bir süre sonra ikinci fabrikasını da açmayı başardı. 

1877 yılına gelindiğinde Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut keşfetti. Daha sonra da dumansız barut dediği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan itici barutu buldu. Bu buluşlarıyla da o dönemde savaşlar yürüten devletlerle işbirliği yapıp bunların satışını gerçekleştirdi.

Ölmeden önce yazdığı vasiyette, bir dernek kurulmasını ve bilim adına önemli işlere imza atan insanlara ödüller verilmesini istiyordu. Vasiyete göre ödüller her yıl fizik, kimya, tıp veya fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet alanlarında her yıl alanlarında en önemli işleri başaranlara verilecekti. Nobel'in vasiyeti ilk başta tartışmalara sebep olsa da 1900 yılında İsveç hükümetinin desteğiyle Nobel Vakfı kuruldu ve ertesi yıl ilk ödüller verildi. 

Nobel ödülleri her yıl Alfred Nobel'in ölüm tarihi olan 10 Aralık'ta verilmektedir. 

Etiketler: nobel ödülleri, alfred nobel hayatı, alfred nobel kimdir, alfred nobel buluşları, alfred nobel nitrogliserin

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap