Ali Kuşçu Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Astronomi > Ali Kuşçu Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı
Ali Kuşçu Kimdir? Eserleri ve Kısaca Hayatı

Timur ve Osmanlı İmparatorlukları döneminde yaşamış bir astronom olan Ali Kuşçu kimdir? Eserleri nelerdir? İşte Ali Kuşçu'nun kısaca hayatı...

Ali Kuşçu Kimdir? Kısaca Hayatı

Astronom, matematikçi ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 1403 yılında Semerkand'da doğmuştur. Türk ya da Fars olduğuna dair iddialar mevcuttur. Babası Muhammed, Timur İmparatorluğu Sultanı ve astronomu Uluğ Bey'in kuşçusu olduğu için ailesi "Kuşçu" lakabıyla meşhur olmuştur. Küçük yaştan itibaren matematik ve astronomiye ilgi duyan Ali Kuşçu, Bursalı Kadızade Rumi, Gıyaseddin Cemşid ve Muinuddin Kaşi'den Matematik ve astronomi dersi almıştır. Daha sonra bilgisini arttırmak için Kirman'a gitmiştir.Ali Kuşçu, Kirman'da Hall-ü Eşkal-i Kamer (Ay Safhalarının Açıklanması) adlı risale ile Şerh-i Tecrid adlı eserini yazmıştır. Ali Kuşçu, Semerkand ve Kirman'da eğitimini tamamladıktan sonra Uluğ Bey'in hem yardımcısı hem de rasathanesinin müdürü olmuştur. Tebriz'de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan kendisine büyük saygı göstermiş ve Osmanlı Devleti ile barış görüşmelerinde yardımını istemiştir. Ali Kuşçu, Uzun Hasan'ın sözcülüğünü yaptıktan sonra II. Mehmed'in davetiyle İstanbul'a gelmiştir. Osmanlı - Akkoyunlu sınırında Fatih Sultan Mehmed'in emriyle büyük bir törenle karşılanan Ali Kuşçu, Ayasofya medresesine müderris olmuştur.

16 Aralık 1474 tarihinde İstanbul'da vefat eden Ali Kuşçu'nun 15. yüzyıla özgü mezarı Eyüp Sultan türbesi etrafındaki hazirededir. Ali Kuşçu'nun soyunun bir kısmı, Yavuz Sultan Selim'in Kahramanmaraş'ı fethetmesinden kısa bir süre sonra o bölgede Şii Mezhebi'nin tekrar artması sonucu ferman ile Kahramanmaraş'a gönderilmiştir. Geriye kalan torunları ise daha sonra Düzce'ye kendi arzularıyla göç etmişlerdir. Kahramanmaraş'ta bulunan ailenin bir kısmı da Cumhuriyet'in ilanından sonra Bursa'ya yerleşmişlerdir. Bursa'daki Fuat Kuşçuoğlu Caddesi de ismini Ali Kuşçu'nun torunlarından Fuat Bey'in isminden almıştır. Soyu Kahramanmaraş, Düzce ve Bursa'da Kuşçuoğlu soy isimleriyle devam etmektedir.

Eserleri

  • Risale-i fi'l Hey'e
  • Şerh-i Tici Uluğ Bey
  • Risale-i fi'l Fethiye
  • Risale fi'l Muhammediye
  • Unkud-üz-Zevahir fi Man-ül-Cevahir
  • Et-Tezkire fî Âlâti'r-Ruhâniyye
  • El-‘Unkûdu’z-Zevâhir fî Nazmi’l-Cevâhir 
Etiketler: ali kuşçu kimdir, ali kuşçu kısaca hayatı, ali kuşçu hayatı, ali kuşçu eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap