Almanya Dünya'nın En Büyük Yapay Güneşini Üretti


Teknonce > Bilim > Almanya Dünya'nın En Büyük Yapay Güneşini Üretti
Almanya Dünya'nın En Büyük Yapay Güneşini Üretti

Hidrojen, evrende en çok bulunan element olsa da Dünya'da diğer gezegenlere kıyasla daha azdır. İnsanlığın geleceği için, ilerleyen yüzyıllarda farklı yakıt kaynakları bulunmak zorunda. Çalışmalar amacına ulaşırsa Synlight projesi ile yenilenebilir hidrojen yakıtı üretilecek.

"Suni Güneş" olarak adlandırılan Synlight projesinin esas amacı fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltıp yenilenebilir enerji imkanlarını arttırmak. Her geçen gün azalan ve doğaya da zarar veren fosil yakıtların yerine getirilmesi planlanan yenilenebilir enerji kaynakları geleceğin dünyasını şekillendirecek gibi görünüyor. Almanya Havacılık ve Uzay Dairesi yönetim kurulu üyelerinden Karsten Lemmer de projeyle ilgili röportajında bunu vurgulayarak yenilenebilir enerjilerin zorunlu olarak geleceğin küresel güç kaynaklarının ana dayanağı olacağını söylüyor.Araştırmanın çıkış noktası aslında astronomi çalışmalarında kullanılacak kıyafetlerin test edilmesi. Özellikle uzaydaki ısı kaynaklarına yaklaşıldığında yanmayacak kıyafetler tasarlanması ve bu tasarımların denenmesi için oluşturulan Synlight aslında dev bir yapay güneş. Synlight, üzerinde bulunan 149 adet yüksek voltajlı lambanın birleşimiyle oluşturuldu ve güneş ışığından 10.000 kat daha yoğun ışık üretebiliyor. Bu sayede de 3500 Celcius'a varan bir ısı üretebiliyor. Bu ortamda da uzay araştırmaları için kullanılacak kıyafetler test ediliyor.

Araştırmayı yürüten ekip, bu güneşin aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarını daha verimli hale getireceğini düşünüyor. Synlight'ı yenilenebilir hidrojen yakıtı üretiminde kullanabileceğini düşünen ekip, yapay güneşi elektroliz işlemiyle sudaki hidrojen elementlerini elde etmede kullanmayı planlıyor. 

Bununla birlikte Synlight çalışırken şu an için ciddi bir elektrik harcıyor. Bu yapay güneşin sadece dört saat çalışmasıyla harcadığı enerji, bir çekirdek ailenin bir yıllık elektrik harcamasıyla eşit düzeyde. Ancak Amerikan Havacılık ve Uzay Daire'sinden yetkililere göre Synlight projesi gibi deneysel araştırmaların özellikle başlangıç aşamaları için bu gibi durumlar oluşması oldukça normal. Uzun vadede düşünüldüğünde projenin getirilerinin, hem araştırmalar hem de işlevsellik açısından kaybettirdiklerinden çok daha fazla olacağı düşünülüyor.

Dünya'nın birçok ülkesinde olduğu gibi Almanya'nın da yenilenebilir enerji için uzun vadeli çözüm arayışları içinde olduğu zaten biliniyordu. 2008 yılından bu yana çalışmalarına hız veren Almanya'nın Synlight projesi ile yeni bir evreye geçeceği düşünülüyor. Ancak projenin enerji üretimi alanında değerlendirilebilmesi için henüz erken görünüyor. Şimdilik sadece uzay araştırmalarında kullanılacak kıyafetlerin tasarımı için uygun görünen projenin yenilenebilir enerji alanında da değerlendirilmeye başlanması için biraz daha zamana ihtiyacı olduğu anlaşılıyor.

Etiketler: Almanya havacılık ve uzay dairesi, yenilenebilir enerji, suni güneş, synlight projesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap