Altı Gönüllü Mars Simülasyonunda Yaşamaya Başladı!


Teknonce > Astronomi > Altı Gönüllü Mars Simülasyonunda Yaşamaya Başladı!
Altı Gönüllü Mars Simülasyonunda Yaşamaya Başladı!

Bilindiği gibi NASA'nın çalışmalarında bir süredir uzayda yaşam ile ilgili adımlar atılmakta. Bununla ilgili çeşitli birimler oluşturan NASA, önümüzdeki yıllarda uzayda yaşam çalışmalarını yürütecek insan gruplarının da bir kısmını oluşturdu. Hatta bunlardan bazıları Dünya'da kurulan merkezlerde yaşamaya bile başladı!

NASA 2020'li yıllarda bir asteroite, 2030'lu yıllarda ise Mars'a insan gönderip çeşitli denemeler yapmayı amaçlıyor. Hawai Üniversitesi'nden Kim Binsted'e göre burada her şeyden önce gözlemlenmek istenen şey, bu durumun insanlar üzerindeki etkilerine bakmak. Bunun sonucunda oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için ise Dünya üzerinde çeşitli yerlerde kurulan merkezlerde insanları Mars'ta kurulacak yapılara benzer yapılarda yolculuğa hazırlamak. Ekip üyeleri arasında mühendisler, bilgisayar bilimcileri, bir doktora adayı ve bir biyomedikal uzman bulunuyor. Bu kişiler kişilik testlerine, zihinsel testlere ve kapsamlı görüşmelere tabi tutulan 700 başvurandan seçildi. 19 Ocak'ta Hawai'deki Mauna Loa''da deniz seviyesinden 8200 feet (yaklaşık 2.5 km) yükseklikteki bir tesiste çalışmalarına başlayan bilim insanları Hawai Uzay Araştırması Analog ve Simülasyonu ve ya HI-SEAS adlı jeodezik kubbeye girdi. Bu altı kişinin sekiz ay boyunca bu kubbemsi yapıda yaşamaları planlanıyor. Kubbenin içinde bir adet banyo, bir mutfak, bir laboratuvar ve her üye için küçük birer uyku alanı bulunuyor. İçeride bu zaman boyunca kullanılacak gıdaların yanında üyelerin ruh hallerini ölçen makineler ve üyeleri rahatlatması için sanal gerçeklik aygıtları da mevcut. 

Tesisin NASA'ya toplam maliyeti ise 2 milyon dolardan fazla.

Buradan elde edilecek verilerin Mars'a ve asteroitlere gönderilecek insanlar için çok önemli olduğu düşünülüyor. Deneyle ilgili gelen haberleri ve sonuçlarını ilerleyen zamanlarda siz okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler: NASA, dünya, mars, uzayda yaşam, asteroit

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap