Amazon'dan Basın Özgürlüğüne 1M Dolarlık Destek


Teknonce > Teknoloji > Amazon'dan Basın Özgürlüğüne 1M Dolarlık Destek
Amazon'dan Basın Özgürlüğüne 1M Dolarlık Destek

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos basın özgürlüğünü desteklemek için 1 milyon dolarlık bağışta bulunacaklarını açıkladı.

Salı günü the Reporters Board for Freedom of the Press'e (Basın Özgürlüğü Muhabirleri Kurumu) konuşan Jeff Bezos basın özgürlüğünü desteklemek için 1 milyon dolar bağışta bulunacağını duyurdu: "Bu hayırsever hediye basın hizmetleri, sinema, kar amacı gütmeyen haber kanalları ve film yapımcıları için genişlemenin yanında hukuki ve öğretim desteği de sunmak için ayrıldı. Amacımız bu alanlarda girişimlerin arttırılması" diyen Jeff Bezos yerel haber kanallarına da yardım edeceklerini duyurdu. Pazar içindeki rahatsızlıkları da dile getiren Bezos, bu gibi hayırsever girişimlerin sadece çalışmaların değil, kendi ülkeleri olan Amerika'nın da gelişimine katkı sağlayacağını düşünüyor. Açıklamasında Amerika'ya vurgu yapan Bezos'un bu hamlesi şüphesiz Dünya'nın çeşitli bölgelerindeki girişimleri de etkileyecektir.

Gazeteciler Kurulu ise medya üzerindeki baskıları azaltmak için çalışmalarını arttıracaklarını ve basın özgürlüğüne 6 milyon dolar daha bütçe ayıracaklarını bildirdi. 

Omidyar Network ise geçtiğimiz üç yıl içinde kurula yaptığı 100 milyon dolarlık destekle çalışmaları en çok destekleyen şirketler arasında yer alıyor. Büyük şirketlerin basın özgürlüğüne ayırdıkları bütçelerinse artarak sürmesi bekleniyor.

Amazon Nedir?

Amazon.com adıyla hizmet veren şirket şu anda Dünya'dakien büyük alış veriş sitelerinden biri olarak kabul edilir. 5 Temmuz 1994'te kurulan internet sitesi, satış hacmi ve piyasa değeri açısından bakıldığında Dünya'nın en büyük ve en güçlü alış veriş sistemi olarak gösterilir. Elektronik ticaretin öncüsü sayılan Amazon, ilk önce kitap satışıyla işe başlamıştır. Bugün geldiği noktada ise elektronik eşyalardan mobilyalara, bilgisayar yazılımlarından aksesuarlara kadar milyonlarca farklı ürün satışı yapılmaktadır.

Bunların yanında Amazon Dünya'nın en büyük bulut alt yapı hizmetleri (IaaS) sağlayıcısıdır. Sistem içinde AmazonBasics adıyla basit (USB kablosu vs.) ürünler de satmaktadır. 

Birçok farklı ülkede, dil seçenekleriyle birlikte, yayında olan ve satış gerçekleştiren site, Almanya'da Türkçe seçeneğiyle de ürün satışı yapsa da Türkiye için bir sistemi bulunmamaktadır. Ancak Türkiye'deki kullanıcılar için uluslararası satış kapsamında satış seçenekleri mevcuttur. 

Amazon'un gerçekleştirdiği en ciddi atılımlardan biri e kitap okuyucusu kindle'ı piyasaya sürmesidir.İçinde çok geniş bir kitap arşivi bulunan kindle Amazon'un en çok satılan ürünleri arasında yer alıyor. Şu an için kindle ürünlerinin Türkiye'ye satışı yapılamıyor. 

Amazon birçoğumuz tarafından bilinen IMDB, alexa gibi büyük birçok site ve sistemin de sahibidir. 

Kaynak: journalfocus.com

Etiketler: basın özgürlüğü, amazon, gazeteciler kurulu, amazon'un kurucusu, omidyar network,amazon nedir, amazon kindle, e kitap, amazonbasics, imdb, alexa

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap