Android İnternet Kullanımında Windows'u Geride Bıraktı


Teknonce > Teknoloji > Android İnternet Kullanımında Windows'u Geride Bıraktı
Android İnternet Kullanımında Windows'u Geride Bıraktı

Yapılan yeni bir araştırma Dünya genelinde insanların internete bağlanma oranlarının masaüstünden telefonlara kaydığını gösteriyor. Microsoft ise tarihine ilk kez tahtından indirildi!

Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplıyor. Bu telefonların geldiği noktada buna müsade ediyor. Artık birçok işlemi telefonunuzdan yapmak mümkün hale geldi. İnternette gezinmek haricinde birçok kullanıcı artık banka işlemlerini, iş ile ilgili maillerini bile telefonlarından kolaylıkla halledebiliyor. Bu durum ise şimdiye kadar görülmemiş bir sonuç doğurarak teknoloji camiasında yeni bir veri ortaya çıkardı. Kullanıcıların internete bağlanma kanalları baz alınarak yapılan bir araştırma, geçen ay Microsoft'un Android işletim sisteminin gerisinde kaldığını gösteriyor.İnternet istatistik firması Statcounter'ın yaptığı araştırmaya göre geçen ay Android telefonlardan internete bağlanma oranı Microsoft'un önüne geçti. Bu durum bir ilk. Microsoft'un geçen ayki kullanımı % 37.91 iken Android'in kullanım oranı %37.93. Bu durum ise, analistler tarafından oldukça etkileyici bulundu.

Statcounter bu istatistiği oluşturmak için tam 15 milyardan fazla sayfa görüntülenmesini ve üç milyon civarı da internet sitesini referans aldı. Daha fazla bilgi için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:

Bu durumun oluşmasında Asya kıtasındaki internet kullanıcıları birincil etken gibi görünüyor. Kuzey Amerika'da Mart ayında Windows'un tüm sürümleri için kullanım oranı %39.5, iOS'un kullanım oranı %25.7, Android kullanım oranı ise 21.2 olarak açıklanırken Windows'un Kuzey Amerika'da tartışmasız lider olduğu görüldü. Avrupa'da ise bu oran daha yüksek. Windows % 51.7 ile pazarın yarısından fazlasına sahipken Android %23.6'da kaldı. Bununla birlikte Asya kıtasında bu oran tam tersine dönüyor: Windows %29.2'yken Android % 52.2 seviyesine kadar yükseldi. Bu istatistikler Dünya'nın geri kalan bölgeleriyle de harmanlandığında ortaya çıkan tablo, Mart ayında Android'in Microsoft'un önüne geçtiğini gösteriyor. 

Statcounter'ın CEO'su Aodhan Cullen bu durumun, Microsoft'un amiral gemisi OS'un 1980'lerden, yani varolduğunu zamanlardan bu yana ilk defa geriye düştüğünü söylüyor. Ayrıca verilen istatistiklerin kullanıcıların değil, toplam kullanımın bir yansıması olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte yıllık istatistiklere bakıldığında Windows'un hala ezici bir üstünlükle önde olduğu da rahatlıkla söylenebilir. Ancak yine de, bir aylık için bile olsa, Adroid'in Windows'u geçmiş olmasının şaşırtıcı bir sonuç olduğunu da söylemek gerekir.

Etiketler: android, windows, internet kullanım oranları, internet kullanımı,ios, akıllı telefon

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap