Antoni Van Leeuwenhoek Neyi Buldu? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Antoni Van Leeuwenhoek Neyi Buldu? Kısaca Hayatı
Antoni Van Leeuwenhoek Neyi Buldu? Kısaca Hayatı

Bilim tarihinin önemli ismi Antoni Van Leeuwenhoek neyi buldu? Antoni Van Leeuwenhoek neyi icat etmiştir? İşte Antoni Van Leeuwenhoek'in kısaca hayatı...

Antoni Van Leeuwenhoek Kimdir? Antoni Van Leeuwenhoek'in Kısaca Hayatı

24 Ekim 1632'de Hollanda-Delft'te dünyaya gelen Antoni Van Leeuwenhoek'in annesi kocasından boşandıktan sonra üvey babasının yanında büyüdü. Üvey babası da o 10 yaşındayken hayatını kaybetti. 16 yaşındayken amcasıyla birlikte Amsterdam'a gidip altı yıl burada çalıştı. Bundan sonra doğduğu yere, Delft'e geri döndü ve hayatının geri kalanını burada yaşadı. Burada bir manifaturacı açan ve perde işleriyle ilgilenen Antoni Van Leeuwenhoek hayatının bir kısmını buradan sağladığı gelirle sürdürdü. 1660'da belediyeden aldığı bir iş ona önemli bir gelir sağladı ve bundan sonra belediyenin işleriyle ilgilenmeye devam etti. Bu durum, Antoni Van Leeuwenhoek'in refah düzeyinin önemli ölçüde artmasını sağladı.Antoni Van Leeuwenhoek 26 Ağustos 1723'te, 90 yaşındayken, Hollanda'nın Delft şehrinde hayatını kaybetti.

Antoni Van Leeuwenhoek Neyi Buldu? Antoni Van Leeuwenhoek Neyi İcat Etmiştir?

Bir bilim insanı olmamasına karşın, yaptığı icat adını bilim tarihine yazdırmasını sağladı. Yaptığı iş gereği, Antoni Van Leeuwenhoek, ipleri daha iyi görebilmek için daha güçlü merceklere ihtiyacı olduğunun farkındaydı. Bundan dolayı da merceklere olan ilgisi her geçen gün arttı. Bu alanda her geçen gün çalışmalarını ilerleten Antoni Van Leeuwenhoek, bir mikroskop üretmeyi başardı. Bunun ardından da gözlemler yapan Leeuwenhoek, bakteriyi keşfeden ve kendi yaptığı mikroskop ile sadece mikroskop ile görülebilecek canlıları inceleyen ilk bilim insanıdır.

İlk başta gözlükleri büyüteç gibi kullanarak kumaşları inceleyen Antoni Van Leeuwenhoek, mikro canlıların farkına vardıktan sonra daha güçlü büyüteçler üretmiş ve sonunda bir mikroskop icat edip canlıları daha iyi gözlemleme imkanına sahip olmuştur. Bundan sonra da bu güçlü merceklerin üretimini sürdürmüştür. Hayatı boyunca ürettiği mikroskop merceklerinin sayısı 550'dir.

Antoni Van Leeuwenhoek mikro canlıları gözlemlemeyi öğrendikten sonra çalışmalarını ilerletmiş ve kan hücrelerini de incelemiştir. Leeuwenhoek'in çalışmalarından önce hiç kimse kasların liflerden oluştuğunu keşfedememişti. Bunun yanında, Antoni Van Leeuwenhoek, bitkilerin kökleri, gövdeleri ve yapraklarının çizimlerini yapmış ve iç yapılarının ayrıntılarını da ortaya çıkarmıştır. Bu ayrıntıları gözler önüne seren ilk bilim insanı da yine Antoni Van Leeuwenhoek'tir.

Antoni Van Leeuwenhoek'in bilim tarihindeki bir diğer önemli yeri de protozoaların keşfi ve ilk eritrosit tanımlamasıdır.

Etiketler: antoni van leeuwenhoek mikroskop, antoni van leeuwenhoek icat, antoni van leeuwenhoek neyi icat etmiştir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap