Apple’a Telegram'ı Engellememesi Nedeniyle Dava Açıldı!


Teknonce > Teknoloji > Apple’a Telegram'ı Engellememesi Nedeniyle Dava Açıldı!
Apple’a Telegram'ı Engellememesi Nedeniyle Dava Açıldı!

Apple’a Telegram uygulamasını AppStore’da bulundurması nedeniyle dava açıldı. Ayrıntılar haberimizde...

Bağımsız bir internet koalisyonu tarafından açılan davada Apple’ın Telegram uygulamasını yasaklamaması gerekçesi öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde Apple, Trump destekçileri tarafından kullanıldığı iddiası ile Parler isimli uygulamayı AppStore'dan kaldırmıştı. Bağımsız bir grup ise Telegram'ında AppStore'dan kaldırılması gerektiği düşüncesiyle Apple'a dava açtı.ABD merkezli teknoloji devi Apple, kendi ülkesinde kafa karıştıran bir dava ile karşı karşıya. Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde açılan dava, Apple'ın Parler isimli uygulamayı engellerken, Telegram'a neden hiçbir şey yapmadığı sorusundan kaynaklanıyor. Davanın, Telegram'a olan güveni sarsabileceği düşünülüyor.

ABD'de Donald Trump'ın seçimi kaybetmesinden dolayı 6 Ocak'ta yaptığı ülkede bazı olaylar yaşanmıştı. Trump yanlısı binlerce ABD vatandaşı, kongre binası'na yürümüştü. Apple o günlerde, protestoların Parler isimli mobil uygulamadan organize edildiği iddiası üzerine bu uygulamayı AppStore'dan kaldırdı. Güvenli internet için kurulmuş bir koalisyon ise Apple'ın benzer bir adımı Telegram için de atması gerektiğini savunuyor.

Mahkeme dosyalarına giren bilgilere göre Apple, Telegram'la ilgili bazı hassas bilgilere sahip. Örneğin bazı Telegram grupları, halkı sindirmek, tehdit etmek ve bir şeye zorlamak için kullanılıyor. Üstelik Apple da bunu biliyor ancak hiçbir şey yapmıyor. Apple'ın Telegram'a karşı kendi politikalarını görmezden geldiğini söyleyen koalisyon, teknoloji devinin Telegram'daki faaliyetlere izin vererek hem suça ortak olduğunu hem de yeni zorbalıklara çanak tuttuğunu belirtiyor.

Etiketler: telegram, apple, parler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap