Apple'da Mikrofon Sorunu Yaşanıyor!


Teknonce > Teknoloji > Apple'da Mikrofon Sorunu Yaşanıyor!
Apple'da Mikrofon Sorunu Yaşanıyor!

Apple'ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 11.3 sürümünü kullanan bazı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları telefonlarının mikrofonunda sorun yaşadıklarını dile getirdi. Bu durum yapılan incelemelerden sonra Apple tarafından da kabul edildi. İşte ayrıntılar...

Apple, daha önce yaptığı güncellemeyle çakma ekranların çalışmasını engelleyerek birçok kullanıcının tepkisiyle karşılaşmıştı (İlgili haber için tıklayın). Şimdi de iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları mikrofon sorunu yaşadıklarını belirttiler. Durumu kabul eden Apple, yazılımsal bir problem olduğunu bildirdi. Aramalarda ortaya çıkan mikrofon sorununu yaşayan kullanıcıların, aramalar sırasında gri görünen hoparlör tuşuyla karşılaşabilecekleri iddia ediliyor. Bu durumda arama sırasında telefon hoparlör moduna alınamıyor. Ayrıca sesli arama veya görüntülü aramalarda kullanıcıların sesi karşı tarafa gitmiyor.

Apple, yetkili servislerine bir not göndererek durumla ilgili bilgi toplamayı amaçlıyor. Gönderilen notta kullanıcılara öncelikle telefona bağlı herhangi bir ses aygıtı(Bluetooth kulaklık, ses aksesuarları) takılıysa bunların bağlantısının kesilmesi öneriliyor. Bu işlemden sonra arama sırasında hoparlör tuşunun gri görünmesi durumunda servis sağlayıcıları tarafından ses tanılaması başlatılması gerekiyor. Mikrofon sorunundan etkilenen cihazlarda "Cihaz dock tespit edemedi" veya "Aksesuar desteklenmiyor" şeklinde uyarılar görülüyorsa cihazın tamire gönderilmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere Apple'ın teknik servislerinde garanti kapsamı dışındaki problemler için oldukça yüksek fiyatlar istenebiliyor. Bu sorunun yaşandığı cihazların garantisi devam ediyorsa büyük ihtimalle sigorta kapsamında ücretsiz olarak tamir edilecektir. Eğer garanti süresi dolduysa problemin çözümü için ücret ödemeniz gerekebilir. Fakat yaşanan bu mikrofon sorununun Apple'dan kaynaklanıyor olması çözüm için ücret talep edilmesinin önüne geçebilir.

Yaşanan bu mikrofon sorununun kaç cihazı etkilediği henüz bilinmiyor. Apple, her güncellemeyle cihazlara yeni özellikler katmak için çabaladığından dolayı bu tarz sorunlarla karşılaşılabiliyor. Fakat Apple'ın iOS 12 ile sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşatacağı düşünülüyor.

Etiketler: apple, apple mikrofon sorunu, iphone 7 mikrofon sorunu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap