Apple'dan Türkiye'de Zam Kararı


Teknonce > Teknoloji > Apple'dan Türkiye'de Zam Kararı
Apple'dan Türkiye'de Zam Kararı

Amerikan teknoloji devi Apple, uygulama geliştiricilere gönderdiği bir mesajında bazı ülkelerde AppStore ürünlerine zam yapılacağını açıkladı. Peki Apple'ın zam kararının sebebi ne?

Apple'ın uygulama geliştiricilere gönderdiği mesajda zam yapılacak bir dizi ülke sıralanırken, bu ülkelerin arasında Türkiye de bulunuyor. Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı ülkelerdeki katma değer vergileriyle ilgili mevzuatın değiştiği vurgulanırken, bu durumun uygulama fiyatlarına yansıtılacağı söylendi. Şimdilik bu ülkelerde zam kararı alınırken, diğer ülkeler için de benzer bir karar çıkabileceği belirtildi.Apple bazı ülkelerde geliştiricilerin ödemesi gereken vergilerin toplanması ve ödenmesini de kendi üstüne alacağını açıkladı. Apple, zaten Türkiye’de uygulama geliştiricileri adına yüzde 18 katma değer vergisi ödüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da yüzde 5’lik katma değer vergisi uygulanıyor. Ermenistan ve Belarus’ta bu oran yüzde 20 seviyesinde iken, İsviçre’de katma değer vergisi oranı yüzde 7.7 ila 8 arasında değişiyor.

Şirketin yaptığı açıklamada, bu vergilendirme sistemi nedeniyle Türkiye, Ermenistan ve Belarus’ta uygulama ve uygulama içi öğelerin fiyatlarının artacağı duyuruldu. Otomatik olarak yenilenen aboneliklerin ise bu artıştan etkilenmeyeceği kaydedildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da uygulama fiyatlarında artış olup olmayacağı söylenmezken, Apple İsviçre’de bu işlemin daha önceden başladığını açıkladı.

Devlete ödenen bu katma değer vergisinin uygulamalar ve uygulama içi satışlara ne kadar yansıtılacağı ve bu durumun kullanıcıları ne kadar etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Etiketler: apple zam, apppstore, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap