Apple'dan IPhone'lara Güvenlik Güncellemesi


Teknonce > Teknoloji > Apple'dan IPhone'lara Güvenlik Güncellemesi
Apple'dan IPhone'lara Güvenlik Güncellemesi

Son zamanlarda yaşanan siber saldırılardaki yoğunluk, dev şirketleri de alarma geçirdi. Apple yeni bir güncelleme yayınladı.

Bir süredir telefon üreticilerinin başı çeşitli güvenlik açıkları sonucu meydana gelen saldırılarla dertteydi. Hatırlanacağı gibi bazı ünlülerin telefonları hacklenerek uygunsuz fotoğrafları internete saçılmıştı. Bunun ardından önlemleri sıkılaştıran şirketler, son yaşanan saldırıları da göz önünde bulundurarak önlemlerini arttırdılar. Apple'ın Iphone'lara çeşitli özellikler getirmesi ve bu anlamda güncellemeler yapması zaten bekleniyordu. Ancak son gelişmeler, bu güncellemelerde "güvenlik" başlığını bir hayli ön plana çıkarmışa benziyor.Yaklaşık iki ay önce çalışmalarına başlanıp yayınlanan yeni beta sürümler sonunda tamamlandı ve tüm kullanıcılara gönderildi. Sadece son çıkan telefonlara değil, bütün Iphone sürümlerine gönderilen bu güncelleme yalnızca 64 bitlik telefonlar için değil, 32 bitlikler için de yayınlandı. Oysa gelen son haberler Apple'ın artık 32 bitlik telefonlara güncelleme göndermeyeceği yönündeydi. Ancak söz konusu güvenlik olunca, Apple bu kararını askıya almış görünüyor.

Yeni yayınlanan güncelleme iOS 10.3.2, macOS 10.12.5, watchOS 3.2.2 ve tvOS 10.2.1 olmak üzere tüm kullanıcıların cihazlarına gönderilmiş durumda. Güncellemede CarPlay ve Sirikit'te bazı iyileştirmeler göze çarparken, VPN uygulamalarında da çeşitli hata düzeltmeleri yapıldı. Bunun yanında performans geliştirici bazı özellikler de eklenirken, güvenlikle ilgili çeşitli alt yapı değişiklikleri de sağlandı. Apple cihazlarının bu güncellemesiyle son siber saldırılara önlemlerin alındığı ve cihazların eskisinden daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Güncellemeleri gerçekleştirmek için cihazınızın ayarlar bölümünden güncelleme talimatını verebilirsiniz. Güncelleme için telefonunuzun yeterince şarjı olduğundan ve internete bağlı olduğundan emin olun. Ayrıca eğer yedeklemeniz gereken ve sizin için önemli veriler varsa güncellemeden önce bunlara da gerekli tedbirleri almanızı öneririz. Söz konusu güvenlik olduğu için güncelleştirmeleri bir an önce indirmeniz faydanıza olacaktır. 

Etiketler: apple, ıphone güncelleme, ıphone iOS 10.3.2, ıphone son güncelleme, ıphone güvenlik, ıphone hack

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap