Apple, Google, Microsoft ve Amazon Trump'a Karşı


Teknonce > Teknoloji > Apple, Google, Microsoft ve Amazon Trump'a Karşı
Apple, Google, Microsoft ve Amazon Trump'a Karşı

Apple, Google, Microsoft ve Amazon Başkan Trump tarafından bu hafta başlarında yayınlanan iklim karşıtı kararına tepki gösterdiler. Şirketler, iklim değişikliği ile mücadele çabalarını sürdürmek için kararlılıklarının süreceğini belirttiler. 

Salı günü Trump, Çevre Koruma Kurumu'na (EPA), Obama yönetiminin hükümet organlarının kararlarını alırken çevresel etkilerin göz önünde bulundurulmasına yönelik başlattığı bir dizi kural ve kısıtlamayı yeniden gözden geçirmesini bildiren bir emir imzaladı. Obama zamanında arttırılan bu tedbirlere karşı teknoloji şirketlerinin de bir desteği söz konusuydu. Şimdi Trump Obama'nın adımını geri çekerken teknoloji şirketleri geri adım atmayacak gibi görünüyor.Dört şirketin Bloomberg'de yayınlanan ortak bildirisinde;  " 'Temiz Enerji Planı' gibi iklim politikalarının güçlü, temiz enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarını daha sağlam hale getirebileceğini ve iklim değişikliğinin önlenebileceğini, bunun da Amerikan rekabet gücünü ve iş büyümesini desteklediğine inanıyoruz." dediler. 

Özellikle Apple ve Google'ın temiz enerji kapsamında birçok tedbir aldıkları biliniyor. 2016 yılında Apple kendi tesislerindeki çevresel dönüşüm için 1.5 milyar dolar bütçe ayırırken Google, önümüzdeki yıla kadar kuracağı bütün tesislerin yenilenebilir enerji üzerine kurulacağını açıklamıştı.

Trump ise anlaşılmaz bir şekilde aykırı tavırlarına devam ediyor. EPA'ya internet sitesindeki yenilenebilir enerjiyle ilgili tüm haber ve içerikleri silmesi talimatını gönderen Trump, eldeki materyallerin ön plandan arşiv kısmına çekilmesini söyledi.

Bununla birlikte Trump'ın kararına karşı çıkanlar sadece bu şirketlerle sınırlı değil. Wal-Mart ve İKEA da yukarıdaki teknoloji devlerine benzer şekilde Trump'a karşı duruşlarını açıkladılar. Wal-Mart sözcüsü Kevin Gardner daha önceki çevre politikalarının dünyanın geleceği için önemini vurgularken iklim değişikliği politikalarının müşterileri tarafından da beğeniyle karşılandığını ve ekonomilerine de olumlu etki ettiğini belirtti. Wal-Mart, 2015 Paris küresel iklim görüşmelerine kadar emisyonları azaltmayı vaat eden 81 şirketten biriydi. Şirket geçen Kasım ayında hedeflerini güncelleyerek 2025 yılına kadar enerjisinin yarısını yenilenebilir kaynaklardan alacağını açıkladı.

Trump'a karşı çıkan şirketler yeni kararda ısrarcı olunması halinde ülkedeki enerji fiyatlarında da patlama yaşanacağını öngörüyorlar. 

Yukarıda sıralanan birçok önemli şirketin yanında küresel ya da küçük ölçekli birçok şirket daha Trump'ın bu kararına tepki gösterirken Trump'ın böyle bir karar almasının arkasındaki gerekçeler merak ediliyor.

Etiketler: Apple, Google, Microsoft, Amazon, yenilenebilir enerji, trump, iklim değişikliğiyle mücadele, teknoloji, temiz enerji planı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap