Apple Hacklendi mi?


Teknonce > Teknoloji > Apple Hacklendi mi?
Apple Hacklendi mi?

Bu hafta başında kendilerine Turkish Crime Family diyen bir grup Apple'ın sistemine girip ICloud şifrelerine ulaştığını duyurmuştu. Bunun ardından Apple'dan fidye isteyen grup isteklerinin yerine getirilmemesi halinde ICloud hesaplarının silineceğini söyledi.

     Hatırlanacağı gibi daha önce birçok ünlünün ICloud hesabı hacklenmiş ve birçok özel fotoğraf yayınlanmıştı. Uzun bir aradan sonra geçtiğimiz hafta da bir grup ünlünün ICloud hesapları hacklenmiş ve yine özel fotoğrafları internet ortamına sızdırılmıştı. 

Bu sefer de kendilerini Turkish Crime Family diye tanıtan bir Hacker grubu 300 milyondan fazla ICloud hesabına erişebildiğini ve eğer istekleri yerine getirilmezse hesapları sileceklerini duyurdu. Hesapların ellerinde olduğunu duyuran grup, 7 Nisan'a kadar 75 bin dolar değerinde Bitcoin ya da 100 bin dolarlık ITunes hediye kartı verilmediği takdirde hesapların silineceğini söyledi. İddialarının doğruluğunu ispat etmek için ise bir internet sitesine video yükleyen Hacker Grubu'nun bir kadının hesabına erişimi ve hesap içinde istediği gibi hareket edip verileri silebildiği görülüyor. Videonun doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılsa da ortaya atılan iddia bile kullanıcıları tedirgin etmeye yetti. 

İddialara Bugün Apple'dan Yanıt Geldi

Duyuruyu yaptığı tarihten bu yana hesaplara erişebildiğini ispatlamak için birden fazla örnek ortaya koyan grup iddialarının en azından kısmen doğru olduğu harici kaynaklar tarafından doğrulansa da Apple ortaya atılan iddiaları reddediyor. Apple şimdiye kadar sızdırılan hesapların hepsinin üyelerle alakalı güvenlik eksikliklerinden dolayı sızdırıldığını söylüyor. Sızmaları kullanıcıların "kusuru" ve "kullanım hatası" olarak niteleyen Apple yetkilileri hesapların ele geçirilmesini, kullanıcıların güvenlik ilkelerini umursamaması ya da hesaplarıyla ilgili yeterli önlemi almamaları olarak değerlendiriyor. Bununla birlikte başka bir iddiaya göre Apple yetkilileri pazarlıkları gizli tutmanın derdinde.

Fortune.com'un Apple yetkililerinden aldığı röportaja göre bu sızmada Apple'ın değil üçüncü kişilerin güvenlik zaafiyeti söz konusu: "ICloud ve Apple kimliklerini içeren Apple sistemlerinden herhangi birinde herhangi bir ihlal bulunmamaktadır. İddia edilen e-posta adresleri ve parolalar listesi daha önce ele geçirilen üçüncü el hizmetlerden ele geçirilmiş gibi görünüyor."

Daha önce de benzer bir durum LinkedIn üzerinden gündeme gelmiş ve karşılık bulunamayınca hesap bilgilerinin Dark Web'de satıldığı iddia edilmişti. 

İddiaların doğruluğu ya da yanlışlığı bir yana, hesaplarınızla ilgili güvenlik bilgilerinizi değiştirmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Hesaplarınızın şifrelerini üçüncü kişilerle paylaşmamanızı ve hızlı bir şekilde şifrelerinizi değiştirmenizi öneriyoruz. Bununla birlikte, alabileceğiniz bir diğer önlem de iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeniz. Bir an önce kendi güvenlik önlemlerinizi alıp, bunların gizliliğini sağlamanızda fayda var.

Etiketler: apple, ıcloud hack, LinkedIn hack, ünlüler hacklendi, ıcloud hacklendi mi, Turkish Crime Family, Apple hacklendi mi, dark web

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap