Arif Müfid Mansel Kimdir? Arif Müfid Mansel'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Arif Müfid Mansel Kimdir? Arif Müfid Mansel'in Kısaca Hayatı
Arif Müfid Mansel Kimdir? Arif Müfid Mansel'in Kısaca Hayatı

Türk arkeolojisinin öncü isimlerinden olan Türk arkeolog ve akademisyen Arif Müfid Mansel kimdir? İşte Arif Müfid Mansel'in eserleri ve kısaca hayatı...

Arif Müfid Mansel Kimdir? Kısaca Hayatı

Türk arkeolojisinin önemli isimlerinden olan Arif Müfid Mansel, 1905 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini evde özel dersler görerek tamamlayan Arif Müfid Mansel, orta öğrenimine İstanbul Alman Mektebi'nde başlayıp 1925 yılında Fransız Saint Benoit Lisesi'nde tamamlamıştır. Arif Müfid Mansel, 1925 yılında ünlü Alman arkeoloğu Theodor Wiegand’ın Almanya’da iki Türk gencinin arkeoloji alanında eğitim görmesi için sağladığı bursu almak üzere Halil Ethem Bey’in seçtiği iki gençten biri olarak Almanya’ya gitmiştir. Berlin Üniversitesi’nde öğrenim görmüş ve “Stockwerkbau der Griechen und Römer” başlıklı tezi ile 1929 yılında doktor unvanını almıştır.



Doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönen Arif Müfid Mansel, İstanbul Arkeoloji Müzeleri kadrosunda görev almıştır. 1931 yılına kadar Müzeler Umum Müdürü Halil Ethem'in yardımcısı olarak görev yapan Arif Müfid Mansel, 1946 yılına kadar ise Halil Ethem'in yerine göreve gelen Aziz Ogan'ın yanında görev yapmıştır.

Arif Müfid Mansel, 1933 yılının sonlarında M.Kemal Atatürk tarafından Dolmabahçe Sarayı'na çağrılmış ve kendisinden Türk Tarihinin Ana Hatları'nın 4. bölümü olan, Orta Şark'ın B paragrafını, yani İran'ı yazması istenmiştir. Böylece 1934 yılında yayımlanan İran'ın Tarih ve Arkeolojisi başlıklı yapıt ortaya çıkmıştır.  

1935'te Soyadı kanunuyla Mansel soyadını alan Arif Müfid, Türk Tarihinin Ana Hatları'nın Ege Medeniyeti bölümüyle ilgili malzeme toplamak üzere, Türk Tarih Kurumu tarafından Yunanistan'a inceleme yapmaya gönderilmiştir. Türk Tarihinin Ana Hatları kitabının bölümleri üzerinde çalışmak, Arif Müfid Mansel'in de tarih çalışmalarına olan ilgisini perçinlemiş; ömrü boyunca, arkeolojinin yanı sıra tarih alanında da bir kısmı ders kitabı olarak da okutulacak yapıtlar ortaya çıkarmasını sağlamıştır.

Lüleburgaz, Kırklareli ve Vize tümülüslerinde gerçekleştirdiği kazılarla Türkiye’nin klasik arkeoloji alanında yaptığı ilk metodik ve sistemli alan araştırmalarını başlatmıştır. Bunların dışında 1940’larda başlattığı Side ve Perge kazıları da Türkiye’de yapılan arkeolojik çalışmaların önde gelenlerindendir. Arif Müfid Mansel ayrıca İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Kürsüsünü kurmuştur. 

Arif Müfid Mansel, 18 Ocak 1975 tarihinde geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Eserleri

 • Stockwerkbau der Griechen und Römer (1932, Berlin)
 • İstanbul’da Bulunan Bir Prens Lahdi (1934, İstanbul)
 • İran’ın Tarih ve Arkeolojisi (1934, İstanbul)
 • Yalova Kılavuzu (1936, İstanbul)
 • Trakya'nın Kültür ve Tarihi (1938, İstanbul)
 • Mısır ve Ege Tarihi Notları (1938)
 • Silifke Kılavuzu (1943, İstanbul)
 • Ege ve Yunan Tarihi (1947, Ankara)
 • Türkiye‟nin Arkeoji, Epigrafi ve Tarihi Coğrafyası için Bibliyografya (1948, Ankara)
 • Perge’de Kazılar ve Araştırmalar (1949, Ankara),
 • Die Ruinen von Side (1963, Berlin)
 • Side Klavuzu (1967, Ankara)
 • Side 1947-1966 Yılları Kazıları ve Araştırmalarının Sonuçları (1978, Ankara)
Etiketler: arif müfid mansel kimdir, arif müfid mansel kısaca hayatı, arif müfid mansel eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap