ARM Yeni İşlemcilerini Duyurdu


Teknonce > Teknoloji > ARM Yeni İşlemcilerini Duyurdu
ARM Yeni İşlemcilerini Duyurdu

ARM bir süredir beklenen yeni işlemcilerinin duyurusunu sonunda gerçekleştirdi. İşte yeni nesil işlemciler.

Cortex-A75, Cortex-A55 ve Mali G72(grafik işlemci) adlarıyla duyurulan işlemcilerin yeni mobil cihazlarda kullanılacağı bildirildi. Cortex-A75 ise duyurulanlar arasında en güçlü özelliklere sahip işlemci gibi görünüyor. Cortex-A73'ten 5 kat daha güçlü olan bu yeni işlemci ilerleyen zamanlarda piyasaya sürülecek telefonların performansına bir hayli etki edecek gibi görünüyor. Cortex-A55 ise ARM'nin sunduğu orta segment işlemciler arasında verimi en yüksek olanı.Cortex-A75 ve Cortex-A55 ARM'nin Big.LITTLE konfigürasyonu Dynamiq teknolojisini kullanan ilk işlemcileri olarak duyuruldu. Bu şekilde daha güçlü chipsetlerin üretilmesi sağlanırken, bu işlemcilerin ilerleyen zamanlarda yapay zeka ve sürücüsüz otomobil çalışmalarında da yol açıcı oldukları söyleniyor. Dynamiq teknolojisi sayesinde 2020'ye kadar işlemcilerin yapay zeka performanslarında elli kata kadar artış olacağı öngörülüyor.

Bellek altsistemi ve işlemci önbellekleri üzerinde yapılan değişikliklerle birlikte, bellek akış performanslarında da 2 kat artış sağlanacak. Cortex-A75 Cortex-A73'e göre 5 kat daha güçlü performans vadederken %16 oranında da daha yüksek bellek çıkışına sahip. Geekbench skoru ise % 34 artmış görünüyor. Tek iş parçacığı performansı ise %34 daha fazla. A55’e göre 2.5 kat daha büyük boyuta sahip olan A75’in kullanım alanları arasında altyapı geliştirme, otomobil sektörü ve mobil uygulamalar bulunuyor. Anlaşılan o ki mobil oyunlardan alınan performans ve dolayısıyla keyif, ilerleyen yıllarda artacak. 

Cortex A75, 2W güç tüketimine sahip. Bundan dolayı da büyük ekranlarda %30'a varan oranda daha fazla performans sunabiliyor. Cortex-A55, A53’e göre yüzde 18 daha fazla performans gösterirken yüzde 15 daha az güç kullanıyor.Yani maliyeti azaltırken, kullanım alanını kısıtlayabiliyor. 

Mali-G72 ise 2 shader çekirdeğine sahip ve 5 kata kadar daha fazla performans sunuyor. 

Mali G72 grafik işlemcisi olarak çalıştırılacak. Bununla birlikte makine öğrenimi ve VR’a yönelik olarak piyasaya sürülecek grafik işlemcisi Qualcomm’un Adreno serisine de güçlü bir rakip olacak. İlerleyen zamanlarda ARM'nin yeni işlemcilerinin, Samsung ve Apple gibi işlemci üreten devlerin karşısında nasıl bir konumda olacağını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler: arm yeni işlemci, apple, samsung, grafik işlemcisi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap