Asgardia Nedir?


Teknonce > Astronomi > Asgardia Nedir?
Asgardia Nedir?

İlk uzay ülkesi olan Asgardia'nın devlet başkanı seçildi. Igor Ashurbeyli'nin başkan olarak seçilmesi üzerine Asgardia tekrar gündeme geldi. Asgardia nedir? Başvuru şartları nelerdir? İşte ayrıntılar...

Asgardia Nedir?

İskandinav mitolojisinde "gökyüzü kenti" anlamına gelen Asgardia, 12 Ekim 2016 tarihinde Paris Uzay Konferansı'nda Igor Ashurbeyli tarafından tanıtılan uzay ülkesidir. Resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak vatandaşlık başvurularını kabul eden Asgardia, 100.000 başvuruya ulaşıldığı zaman resmi bir ülke olmak için başvuru yapacak.Igor Ashurbeyli, Paris'te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmasında Sputnik'in 60. yıl dönümünde uzaya fırlatılacak olan Asgardia'nın Dünya'nın korunmasını, uzay teknolojilerine erişemeyenleri yasal çerçeveler içerisinde bu teknolojilerle buluşturmayı ve insanların huzur içinde yaşamasını amaç edinen bir uzay ülkesi olduğunu açıkladı. Asgardia vatandaşı olacak olan kişilerin, yaşadıkları ülkelerdeki vatandaşlıklarının devam edeceğide gelen bilgiler arasında...

Asgardia, örgütlenmesini tamamlayarak devlet başkanını seçti. Asgardia'nın kurucusu olan Igor Ashurbeyli, başkan olarak seçildi. Igor Ashurbeyli, ilk hedeflerinin tüm dünyaya internet yayını yapacak olan uyduları Dünya yörüngesine yerleştirmek olduğunu belirtti.

Şu anda 200 binden fazla üyesi bulunan ve Birleşmiş Milletler'e üye olmayı da hedefleyen Asgardia'nın vatandaşlık vereceği kişileri seçmek için IQ testine başvurmayı düşündüğü belirtildi. İnsanlığın en büyük adımı mottosuyla yola çıkan Asgardia'nın, almış olduğu bu karar pek de şaşırtıcı değil.

2016 yılında kurulan Asgardia çok kısa süre içerisinde çok fazla insanın dikkatini çekmeyi başardı. Asgardia'ya vatandaşlık başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Asgardia'nın resmi internet sitesinde bulunan bilgiye göre en çok başvuru yapan ülkeler listesinde Çin, 31 bin 853 kişi ile ilk sırada yer alıyor. Türkiye ise 29 bin 82 başvuru ile 2. sırada yer alıyor. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu.

Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 5 bin 813 ile Ankara, 4 bin 568 ile İzmir izledi. İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi. 

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü’nü korumaya çalışacak.

Etiketler: ilk uzay ülkesi, asgardia, asgardia nedir, asgardia başvuru

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap