Asit Yağmuru Nedir? Etkileri Nelerdir?


Teknonce > Astronomi > Asit Yağmuru Nedir? Etkileri Nelerdir?
Asit Yağmuru Nedir? Etkileri Nelerdir?

İstanbul için asit yağmuru yapılması üzerine vatandaşlar "Asit yağmuru nedir?", "Asit yağmurunun etkileri nelerdir?","Asit yağmuru neden oluşur?" gibi sorulara cevap aramaya başladılar. İşte o soruların cevapları...

Geçtiğimiz günlerde İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Deniz Demirhan, İstanbul için asit yağmuru uyarısı yapmıştı. Dr. Deniz Demirhan, “Yüksek basıncın olduğu günlerde işlerimizi iç mekanlarda halletmeye özen göstermemiz gerekli. Eğer böyle bir ortamda bulunmamız gerekliyse en azından bir maske yardımı ile solunum yollarımızı koruyabiliriz” dedi. Dr. Deniz Demirhan'ın bu açıklamasının ardından vatandaşlar "Asit yağmuru nedir?", "Asit yağmurunun etkileri nelerdir?", "Asit yağmuru neden oluşur?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorlar. 

Asit Yağmuru Nedir?Asit yağmuru, asidik kimyasalların yağmur, kar, sis, çiy veya kuru parçacıklar halinde yeryüzüne düşmesine verilen isimdir. Atmosfere yayılan kükürt dioksit, azot dioksit ve karbondioksit gazlarının kimyasal dönüşümlerden geçtikten sonra bulutlardaki su damlacıkları tarafından emilmesi ile oluşur. Daha sonra bu damlacıklar yeryüzüne yağmur, kar gibi yollarla düşerler. Bu toprağın asitlik miktarını arttırır ve tatlı su kaynaklarının kimyasal dengesini bozar. 

Havadaki tipik çap konsantrasyonunda oluşan yağmurun pH değeri 5.6 civarındadır. Bu yüzden pH değeri 5.6'nın altındaki yağmur asit yağmuru olarak nitelendirilir ama doğal asit kaynakları yüzünden yağmurun pH değeri zaten 4.5 ile 5.6 arasında değiştiği için 5.0'ın altı daha doğru bir ölçü olarak nitelendirilebilir. Peki asit yağmuru neden oluşur?

Asit Yağmuru Neden Oluşur?

Asit yağmuruna yol açan en önemli faktör insan faaliyetidir. Elektrik üretimi, fabrikalar ve motorlu araçlar gibi pek çok insan yapımı nesne zararlı gazları atmosfere bırakır. Bu gazlar asite dönüşüp yere geri düşmeden önce yüzlerce km taşınabilirler. Ayrıca asit yağmuruna neden olan sebeplerden en önemlisi parfüm ve deodorantlardır.

Asit yağmurlarına sebep olan gazların, doğada bulunan en önemli kaynağı yanardağlardır. Karada, bataklıklarda ve okyanusta yaşayan bazı canlılar da bu biyolojik süreçlerin sonucunda bu gazları yayarlar.

Asit Yağmurunun Etkileri

Asit yağmurlarının özellikle tarım alanlarını etkilemesi direkt olarak insan ve diğer canlılarının etkilenmesine sebep olmaktadır. Asit yağmurlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar sonucunda asit depolanmasının insan sağlığı üzerinde dolaylı ve dolaysız olmak üzere 2 tür etkisi belirlenmiştir. Bununla beraber deri, göz ve solunum sistemindeki direkt etkileri dikkat çekicidir. pH 4.6’ ya kadar asitlenmiş göl sularında insan ve tavşan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda belirli bir takım etkiler belirlenmiş, pH değerinin 4 ten düşük olduğu değerlerde gözde tahriş ve kızarıklık oluşmuştur.

Dr. Deniz Demirhan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında: "Perşembe günü bu yüksek basıncın yerini alçak basınç alacak. Perşembe ve Pazar günü yağış bekleniyor. Şu anda kirli bir atmosferin içindeyiz. Bu şekildeyken yağan yağmur da asit yağmuru olacaktır. Asit yağmurları bütün kirleticileri yere indirecektir.Hava temizlenecek ama yerde asit yağmurlarının etkilerini göreceğiz. Metallerde korozyon, asfaltlarda bozulmalar, arabalarda, cildimizde ve saçlarımızda etkilerini göreceğiz. Hava kirliliğinin en önemli sebeplerinden biri evsel emisyonlarımızdır. Özellikle kış dönemlerinde çok fazla oluyor. Bacalardan çıkan emisyonlar, arabaların egzoz gazları, filtre kullanmayan fabrikalar bunlar yüksek miktarda kirleticiler içeriyor. Bunlar bu günlerde atmosferimizde kalacak ve bize hastalık olarak geri dönecek" ifadelerine yer verdi.

Etiketler: asit yağmuru, asit yağmuru nedir, asit yağmuru neden oluşur, asit yağmuru etkileri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap