Asuman Baytop Kimdir? Asuman Baytop'un Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Asuman Baytop Kimdir? Asuman Baytop'un Kısaca Hayatı
Asuman Baytop Kimdir? Asuman Baytop'un Kısaca Hayatı

Türk bilim tarihinin önemli isimlerinden biri olan Türk botanikçi, bitki toplayıcısı ve eczacı olan Asuman Baytop kimdir? İşte Asuman Baytop'un çalışmaları ve kısaca hayatı...

Asuman Baytop Kimdir? Çalışmaları ve Kısaca Hayatı

Asuman Baytop, 27 Mart 1920 tarihinde  İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini Sainte-Pulcherie Fransız Kız Orta Okulu'nda, lise öğrenimini ise Şişli Terakki Lisesi'nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Eczacılık Bölümü'ne başlamış ve 1943 yılında mezun olmuştur. Asuman Baytop, mezuniyetinden sonra Fen Fakültesi Farmakobotanik ve Genetik Enstitüsü'ne asistan olarak girmiştir. Genel botanik, farmakobotanik ve farmakognozi laboratuvarında Türkiye’de modern botaniğin kurucularından Ord. Prof. Dr. Alfred Heilbronn'un asistanlığını yapmıştır.Asuman Baytop, daha sonra Zürih'e giderek ETH’nın Eczacılık Okulu’nda Prof. Dr. Hans Flück danışmanlığında doktorasını tamamlamıştır. 1949 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Okulu'na geri dönmüş ve Farmakognozi Kürsüsü'ne asistan olarak girmiştir. Asuman Baytop, İsviçre'de geçirdiği süre boyunca toplamış olduğu 601 tane bitki örneğini İstanbul Üniversitesi'ne bağışlamıştır. 1952 yılında doçent unvanı alan Asuman Baytop, 1953 yılında Turhan Baytop ile evlenmiştir. 1963'te profesörlüğe yükselmiştir. Bir yıl sonra fakültenin Farmasötik Botanik Kürsüsü direktörü olmuştur. Sonraki dönemlerinde Türkiye florası için akademik çalışmalarda bulunup kitaplar yayımlamıştır.

Asuman Baytop, ilk araştırmalarını farmakognozi alanında yapmıştır. Daha sonra çalışmalarına botanik alanında devam eden Asuman Baytop, bitkisel drogları anatomik olarak belirleyip tespit etmeyi olanaklı kılan bir atlas hazırlamıştır. Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki bitki türlerini inceleyerek bunların faydalarını ve tıbbi kullanılışlarını saptamaya çalışıp yerel isimlerini belirlemiştir. 1968-1986 yılları arasında TUBİTAK’a altı proje sunmuş ve 1959-1982 arasında 8 doktora danışmanlığı yapmıştır. Eczacılık Fakültesi dergisinin yayın kurulunda 1965-1989 yılları arasında üye ve başkan olarak görev alan Asuman Baytop, 260 kadar bilimsel yayın hazırlamıştır. Peter Hadland Davis tarafından hazırlanan Türkiye Florası adlı esere katkıda bulunmuş ve yoğun katkılarından dolayı eserin 8. cildi Asuman ve Turhan Baytop çiftine ithaf edilmiştir.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbayumu (ISTE) ve Farmasötik Botanik Anabilim Dalı'nın kurucusu olan Asuman Baytop, 150'den fazla arazi gezisinde 23.000 bitki örneği toplamış ve incelemiştir. Türkiye florasına bilim için yeni 8 tür ve 3 alttür kazandırmıştır. Türkiye florasına olan katkılarından dolayı 9 bitki türüne adı verilmiştir. Bunlarda biri 1979 yılında Akseki'de kendi topladığı Crocus asumaniae'dir.

Türkiye'nin önemli bilim insanlarından birisi olan Asuman Baytop, 18 Şubat 2015 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: asuman baytop kimdir, asuman baytop kısaca hayatı, asuman baytop çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap