Avrupa Rüzgar Enerjisine Geçiyor


Teknonce > Bilim > Avrupa Rüzgar Enerjisine Geçiyor
Avrupa Rüzgar Enerjisine Geçiyor

Yenilenebilir enerjiyle ilgili ülkelerin gelecek planları hız kesmeden devam ediyor. Avrupa'da deniz yüzeyine kurulacak rüzgar türbinleri için yeni bir anlaşma daha yapıldı.

Avrupa ülkeleri 2030 yılına kadar rüzgar enerjisinden üretilen enerjiyi beş katına çıkarmayı hedefliyor. Yapılan yeni anlaşmayla ek 60 gigawatt'lık bir güç sağlanacak ve gelecekteki projelerin maliyetleri önemli ölçüde azaltılacak. Avrupa ülkeleri, önümüzdeki birkaç on yıl içinde enerjisinin önemli bir kısmını denizlerden elde etmeyi hedefliyor. En hızlı büyüyen enerji üretim alanlarından biri denizlerdeki rüzgarların değerlendirilmesi. Bu alanda da atılan yeni bir adımla bugün üç Avrupa ülkesi ve yirmi beş özel şirket yeni projelerini duyurdu. (Daha önce de benzer bir proje açıklanmıştı. İlgili haber için tıklayın.)Avrupa ülkeleri zaten 13 gigawatt'lık enerji sağlayan açık deniz rüzgar enerjisi tesisleri yapmış durumda. Almanya, Danimarka ve Belçika arasında yapılan yeni bir anlaşmayla, önümüzdeki on yılda bu rakamın 60 gigawatt'a kadar arttırılması bekleniyor. Bu anlaşma aynı zamanda, deniz enerjisi türbinlerinin yapımına büyük katkıda bulunan iki büyük şirket olan Dong Energy ve Siemens Gamesa gibi 25 şirketi de içermektedir. 

Açıklamaya göre 2050'ye kadar Kuzey Denizi'nde 7000 offshore rüzgar türbini inşa etmeyi planlanıyor ve 2019'dan itibaren New York sahilinde yapılacak Long Island adasında da bir deniz projesi hazırlanıyor. 

Bu iddialı offshore rüzgar projeleri, evlere güç sağlamaktan fazlasını yapacak. Aynı zamanda ileride yapılacak olan offshore türbinlerinin maliyetlerini de düşürecek ve daha fazla ülke için bunları inşa etmeyi kolaylaştıracaklar. Avrupa'daki gerçekleşmiş projeler son iki yılda maliyeti neredeyse yüzde 50 oranında azalttı ve maliyetlerin fosil yakıt jeneratörleriyle rekabet edebileceği 2030 yılına kadar bekleniyor. Planlamalara göre 2050 yılına kadar Avrupa ülkelerinde evlere sağlanan enerjinin çok büyük bir kısmı rüzgar enerjisinden elde edilecek.

Açık deniz rüzgarlarından faydalanma şu anda Amerika'da tartışmalı. Trump yönetiminin yenilenebilir enerjiye karşı anlamsız tavrı devam etmekte. Onun dışındaki büyük devletler ve Avrupa ülkelerinin ise yenilenebilir enerjiye geçiş planları hız kesmeden devam ediyor. Rüzgar türbinleri ise birçok açıdan avantajlı bir enerji kaynağı konumunda. Türbinlerin denize montajı, dağlara montajından daha kolay görünüyor. Offshore'lar diğer birçok enerji türünden daha az maliyetli ve çok kazançlıdır. Bununla birlikte rüzgar tüketilecek ve bitirilebilecek bir kaynak da değildir. Uygun çalışmalarla, doğal dengeyi de bozmadan rüzgar türbini inşa edebilecek birçok alan bulunuyor. Bu gibi projeler için darısı ülkemizin başına diyelim.
 

Etiketler: rüzgar türbini, yenilenebilir enerji, avrupa enerji kaynakları, açık deniz rüzgarları, rüzgar enerjisi, Dong Energy, Siemens Gamesa, Kuzey Denizi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap