Ay'a Mobil Şebeke Kurulacak


Teknonce > Astronomi > Ay'a Mobil Şebeke Kurulacak
Ay'a Mobil Şebeke Kurulacak

Büyük şirketlerin uzay çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bir proje de telekominikasyon dünyasından geldi: Ay'a mobil şebeke kurulacak.

Daha önce sizlerle Ay'a kurulması düşünülen tesis projelerini paylaşmıştık. (İlgili haber için tıklayın.) Şirketlerin ve devletlerin Ay'da maden arama ve uzay çalışma ve araştırmalarını hızlandırma gibi projeler için kullanacağı planlara bir yenisi daha eklendi. Vodafone ve Nokia, önümüzdeki yıl Ay’da 4G ağı kurmak için iş birliği yapma kararı aldılar.Uzay çalışmalarıyla bilinen PTScientists şirketi tarafından kurulan organizasyon, özel şirketlerin Ay'la ilgili projelerin hayata geçirilmesini sağlıyor. Ay’da 4G kurulumu görevinin ilk aşaması, Nokia tarafından geliştirilen özel baz istasyonlarının SpaceX roketiyle 2019'da fırlatılmasıyla tamamlanacak. Kurulan ortaklıkta 4G teknolojisi Vodafone tarafından sağlanacakken, şirketler ve araştırma yapan ekipler Ay yüzeyinin yüksek çözünürlüklü videolarını kaydederek daha hızlı bir şekilde Dünya’ya gönderebilecek.

Göreve katılacak bir diğer şirket olan Alman otomobil üreticisi Audi ise Ay yüzeyinde hızla yol kat edebilecek, fotoğraf ve video kaydederek bunları Dünya'ya gönderebilecek bir keşif aracı tasarladı. Bu uzay aracının da önümüzdeki yıl baz istasyonlarıyla birlikte Ay'a gönderilmesi planlanıyor.

Birçok şirket ve devlet Ay'la ilgili projelerini hızlandırmış durumda. Özellikle 2020'den sonra Ay yüzeyinde yoğun çalışmalar gerçekleştirilecek gibi görünüyor. Önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilmesi planlanan onlarca proje için çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor. Tüm bu çalışmaların iletişim ayağı da bu ortaklıkla birlikte çözüme kavuşacak. 

Mobil sinyalin enerji verimliliği de şu an kullanılan analog radyodan daha yüksek olduğundan, 4G ağı Ay görevlerinde iletişim için harcanan enerjiden de ciddi bir tasarruf sağlayacak.

Etiketler: uzay çalışmaları, ay mobil şebeke, ay projeleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap