Aydın Sayılı Kimdir? Aydın Sayılı'nın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Aydın Sayılı Kimdir? Aydın Sayılı'nın Kısaca Hayatı
Aydın Sayılı Kimdir? Aydın Sayılı'nın Kısaca Hayatı

Türkiye'de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış olan Aydın Sayılı kimdir? İşte Aydın Sayılı'nın kısaca hayatı...

Aydın Sayılı Kimdir? Aydın Sayılı'nın Kısaca Hayatı

Aydın Sayılı, 2 Mayıs 1913 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Babası İran'da görev yaptığından dolayı çocukluğunun bir kısmı İran'da geçmiştir. Aydın Sayılı, ilköğrenimini İstanbul'da ortaöğrenimini ise Ankara'da tamamlamıştır. 1933 yılında Ankara Erkek Lisesi'ndeki mezuniyet sınavları sırasında sınav heyeti içinde dönemin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'de yer alıyordu. Cumhurbaşkanı, üstün başarı gösterdiğinden dolayı Aydın Sayılı ile ilgilenilmesini istemişti. Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey, Aydın Sayılı'yı bilim tarihi ile ilgilenmeye yönlendirmiştir.Aydın Sayılı, liseyi bitirdikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurtdışına öğrenci göndermek için açtığı sınavı kazanmış ve bilim tarihi okumak için Harvard Üniversitesi'ne gönderilmiştir. George Sarton, Aydın Sayılı'nın yetişmesine çok etkili olmuştur. 1942 yılında George Sarton'un yönettiği "İslam Dünyasında Bilim Kurumları" başlıklı tezi ile Harvard Üniversitesi'nden doktora derecesi almıştır. Bu doktora, dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktoradır.

1943 yılında Türkiye'ye dönen Aydın Sayılı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünde göreve başlamıştır. Aydın Sayılı'nın göreve başlamasıyla bölüm programına tarih dersleri konulmuştur. 1946’da felsefe kürsüsüne Bilim Tarihi Doçenti olarak atanmış ve 1952 yılında Bilim Tarihi Profesörü olmuştur. 1952-53 ve 1956-57 yıllarında ABD hükümeti ve Fords Vakfı'ndan aldığı burslarla 10-11 ay süreli olarak ABD'de kalmış ve araştırma yapmıştır. Çeşitli Amerikan üniversitelerinden aldığı teklifleri, Ankara'ya karşı sorumluluklarını yerine getirmek için reddeden Aydın Sayılı, 1958 yılında Ordinaryüs Profesör unvanını almıştır. Başyapıtı olan “İslam Dünyasında Rasathane ve Genel Rasathane Tarihi İçindeki Yeri” adlı eserini 1960'ta yayımlamıştır. 1974 yılında fakültenin Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilmiş ve 1983’te emekli oluncaya kadar bölüm başkanlığını sürdürmüştür.

1984 yılında üniversitedeki görevinden emekli olan Aydın Sayılı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu adlı kurumun dört biriminden biri olan Atatürk Kültür Merkezi'ne başkan olarak atanmıştır. Atatürk Kültür Merkezi adına "Erdem" isimli derginin çıkarılması için büyük emek harcamıştır. 

2009 yılında tedavüle sürülen 5 Türk Lirası banknotlarını arka yüzünde portresi bulunan Aydın Sayılı, 15 Ekim 1993 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: aydın sayılı kimdir, aydın sayılı kısaca hayatı, aydın sayılı 5 lira

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap