Aziz Ogan Kimdir? Aziz Ogan'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Aziz Ogan Kimdir? Aziz Ogan'ın Kısaca Hayatı
Aziz Ogan Kimdir? Aziz Ogan'ın Kısaca Hayatı

Türkiye'nin ilk arkeologlarından ve İzmir Arkeoloji Müzesi'ni kurmuş olan Aziz Ogan kimdir? İşte Aziz Ogan'ın kısaca hayatı...

Aziz Ogan Kimdir? Aziz Ogan'ın Kısaca Hayatı

Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Jale İnan'ın babası Aziz Ogan, 1888 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. 1910 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi resim bölümünden mezun olmuştur. Babasının arkadaşı olan Osman Hamdi Bey'in teşvikiyle arkeolojiye ilgi duyan Aziz Ogan, mezun olduktan sonra Eski Eserler Müzesi'nde çalışmaya başlamıştır. Daha sonra İzmir, Manisa ve Aydın şehirlerinde yapılan kazılarda görevlendirilmiştir. Aziz Ogan, 1914 yılında İzmir Asar-ı Attika müfettişliği görevine başlamıştır. Ancak seferberlik ilan edilmesi üzerine yedek subay olarak askere alınmıştır. Önce Çanakkale ve Kafkas cephelerinde daha sonra ise Şam'da görevlendirilmiştir. Türk ordusunda görevli olarak bulunan ünlü Alman arkeolog Theodor Wiegand'ın yardımcılığını yapmıştır. Şam Müzesi'nin kurulması ve şehrin antik planının tespit işlerinde çalışmıştır. Baalbek’teki Jüpiter Mabedi'nin ordu tarafından tamirinde ve İsviçreli bir heyet tarafından Emevi Camisi’nin etrafındaki ev ve dükkanların kaldırılıp yapının ortaya çıkarılması işlerinde çalışmıştır. Şam’da bulunduğu sürece ayrıca Sanayi-I Nefise Mektebi müdürlüğü yapmıştır. 8 Ağustos 1918’te terhis olmuş ve İzmir'deki görevine dönmüştür. İzmir'in işgali üzerine İstanbul'daki Arkeoloji Müzesi'nde hafriyat ve tasnif işleri ile görevlendirilmiştir.

İzmir'in kurtulması üzerine 1922'de ordudaki müfettişlik görevine yeniden başlamıştır. İzmir Arkeoloji Müzesi'nin, müze içindeki resim galerisinin ve kütüphanenin kurulmasını sağlamıştır. Bergama ve Efes'te buluntuların sergilenmesi için yerel müzelerin kurulması için çalışmıştır. 193 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Umum Müdürlüğü'ne atanmış ve bu görevi emekli olana kadar 23 yıl sürdürmüştür. Bu görev sırasında müzede Mezopotamya, Mısır ve Part buluntularının sınıflandırılmasını, kimya laboratuvarı, fotoğraf ve heykel atölyelerinin kurulmasını ve Ayasasofya'nın müze haline getirilmesini sağlamıştır. 

1933’te Avrupa müzelerini incelemek üzere Avrupa’da bir seyahate çıkmıştır. Avusturya, Almanya, Hollanda, İngiltere, Fransa ve İtalya'nın önemli müzelerini ziyaret etme ve İtalya ile Yunanistan’da çeşitli kazıları inceleme fırsatı bulmuştur. 1934'te Türkiye'ye gelen İsveç Veliahdı Prens Adolf Güstav'ın Bursa, İstanbul ve İzmir seyahatlerinde kendisine refakat etmiştir. 1939’da New York'ta açılan Dünya Sergisi'nde Türkiye Cumhuriyeti pavyonlarındaki Asarı Atika ve Müze Sergisi heyeti başkanlığıyla New York'a gidip çeşitli Amerikan müzelerini incelemiştir.

1953 yılında emekli olan Aziz Ogan, 1956 yılında İstanbul'da yaşamını yitirmiştir.

Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından olan Jale İnan'ın hayatı için tıklayın.

Etiketler: aziz ogan kimdir, aziz ogan kısaca hayatı, jale inan, türkiyenin ilk arkeoloğu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap