Aziz Sancar Neyi İcat Etmiştir? Aziz Sancar'ın Hayatı ve Çalışmaları


Teknonce > Bilim > Aziz Sancar Neyi İcat Etmiştir? Aziz Sancar'ın Hayatı ve Çalışmaları
Aziz Sancar Neyi İcat Etmiştir? Aziz Sancar'ın Hayatı ve Çalışmaları

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar neyi icat etmiştir? İşte Aziz Sancar'ın kısaca hayatı ve çalışmaları.

Aziz Sancar Kimdir? Aziz Sancar'ın Kısaca Hayatı

1946 yılında Mardin'in Savur ilçesinde hayata gözlerini açan Aziz Sancar, çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya geldi. Lisenin sonuna kadarki eğitim hayatını Mardin'de tamamladı. Bu yıllarında futbola da ilgi duyan Aziz Sancar, sonradan vazgeçip eğitim hayatına devam etmek üzere İstanbul'a gitti. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başlayan bilim insanı, 1969'da bölüm birincisi olarak mezun oldu. İki yıl memleketinde bir sağlık ocağında görev yaptıktan sonra NATO-TÜBİTAK bursu alarak önce Johns Hopkins Üniversitesi'ne, buradan sonra da Dallas Teksas Üniversitesi'ne gitti. Dallas'taki eğitimi moleküler biyoloji üzerineydi. Burada Aziz Sancar, Claud Rupert ile birlikte çalışarak fotoliyaz adlı bir geni klonlamayı başarmıştır. Klonlanan bu genin kodladığı enzim ise ultraviyole ışıkları ile bozulan DNA'yı onarmaktaydı. Aziz Sancar'ın bu buluşu 1977'de doktorasını başarıyla tamamlamasını sağladı.

1977-1982 yılları arasında  Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışan Aziz Sancar, DNA onarımı alanında doçentliğini de burada tamamladı. Aziz Sancar bilimsel çalışma ve araştırmalarını, 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Carolina-Chapel Hill'de Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde sürdürmektedir. Biyokimya profesörü Gwen Boles Sancar ile evlidir. 2005 yılında bilim camiasının en önemli üyelikleri arasında kabul edilen Amerika Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilerek bu akademiye katılan ilk Türk olmuştur.

Aynı yıl Türk- Amerikan ilişkilerini geliştirmek ve Amerika'daki Türk öğrencilere yardım etmek için  Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurdu ve öğrenci misafirhanesi açtı. 2006'da TÜBA'ya asli üye olarak seçildi.

Aziz Sancar Neyi İcat Etti? Aziz Sancar'ın Bilimsel Çalışmaları

DNA onarımı, kanser tedavisi, biyolojik saat ve hücre dizilimi alanlarında bilimsel çalışmalarını sürdüren Aziz Sancar kanser tedavisinde biyolojik saati kullanmasından dolayı çeşitli ödüller almıştır. Aziz Sancar'ın bilinen en büyük başarısı ise, yukarıda da sözünü ettiğimiz, DNA'nın onarılması ile ilgili yaptığı çalışmalardır. Aziz Sancar bu çalışmalarından ötürü Amerikalı Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü almıştır. Üç bilim insanı, çalışmalarını birbirlerinden bağımsız yürütmüşlerdir. Aziz Sancar nükleotid kesim onarımıyla ilgili buluşlar yaparken, diğer iki bilim insanı, DNA onarımı mekanizmaları olan bazı kesim onarımı ve yanlış eşleşme onarımını bulmuşlardır.

Aziz Sancar, başarılarını Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerine borçlu olduğunu söyleyerek aldığı Nobel ödülü, madalyası ve sertifikasını Anıtkabire teslim etmiştir. 

Genç yaşına rağmen şimdiden adını bilim tarihine yazdırmayı başaran bilim insanı Canan Dağdeviren'in çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: aziz sancar eğitim, aziz sancar kimdir, aziz sancar hayatı, aziz sancar çalışmalar, aziz sancar buluş, aziz sancar çalışmaları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(4)

 1. mr. mr.,
  26.12.2018 18:50

  güzel site

  Müjdat Toynaksızoğlu
  29.07.2018 23:13

  sizi uzun zamandır takip ediyorum paylaştığınız haberleri çok beğeniyorum

  Fikri Fikiroğlu
  29.07.2018 23:11

  Gerçekten çok önemli bir bilim insanımızı paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım ülkemizin gurur kaynağıdır Aziz Sancar

  irem şeker
  11.01.2018 18:32

  çok güzel

Yorum Yap