Bakan Arslan'dan 5G Açıklaması


Teknonce > Teknoloji > Bakan Arslan'dan 5G Açıklaması
Bakan Arslan'dan 5G Açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin dünyada 5G teknolojisinin standartlarının belirlenmesinde önemli bir rol üstleneceğini söyledi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) desteğiyle ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri ve GSM operatörleri arasında imzalanan "5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolü" ile Türkiye'nin, dünyada 5G teknolojisinin standartlarının belirlenmesine katkı sağlayacağını söyledi. Bakan Arslan açıklamasında "5G Vadisi Açık Test Sahasında yapılacak test ve denemelerle 5G standartlarının belirlenmesine katkı sağlanması hedefleniyor. 5G ve ötesi teknolojilerin Ar-Ge, Ür-Ge ve testlerinin yapılacağı bir altyapı kurulması amaçlanıyor. Akademisyenler, araştırmacılar, doktora öğrencileri gibi 5G konusunda teknoloji üreten herkesin faydalanabileceği açık test sahasında, elektronik haberleşme sektörünün tüm paydaşları için yeni Ar-Ge fırsatlarına olanak sağlanacak." dedi.

Üniversiteler ve şirketler arasında yapılan bu anlaşmayla ortak projeler yürütülüp 5G alanında araştırma ve çalışmalar yapılacak. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom temsilcilerinin de söz aldığı oturumda anlaşmanın önemine dikkat çekilerek, 5G teknolojisinin yaygın hale getirilebilmesi için çalışmaların özenle yürütüleceğinin altı çizildi. 

Etiketler: 5g, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5G Vadisi-Açık Test Sahası Protokolü, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap