Bartolomeu Dias Kimdir ve Nereyi Keşfetmiştir? Bartolomeu Dias Hayatı


Teknonce > Bilim > Bartolomeu Dias Kimdir ve Nereyi Keşfetmiştir? Bartolomeu Dias Hayatı
Bartolomeu Dias Kimdir ve Nereyi Keşfetmiştir? Bartolomeu Dias Hayatı

Ünlü kaşif Bartolomeu Dias kimdir? Bartolomeu Dias nereyi keşfetti? Bartolomeu Dias hakkında kısaca bilgi ve hayatı...

Bartolomeu Dias Kimdir? Bartolomeu Dias'ın Hayatı ve Bartolomeu Dias Hakkında Kısaca Bilgi

Bartolomeu Dias'ın hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Kendisinin adını Dünya'ya duyurması, yaptığı keşifle olmuştur ve keşfinden önceki hayatı tarih kaynaklarında bulanıktır. 1450 yılı civarında dünyaya geldiği tahmin edilen Bartolomeu Dias Portekizli bir denizci ve ümit burnunu keşfeden kişidir.

Bartolomeu Dias Nereyi Keşfetti?1486 yılında Portekiz Kralı II. Joao'dan Afrika ve Hindistan tarafına doğru deniz seyahati yapması için görev alan Bartolomeu Dias'ın bu seyahatteki amacı, Afrika'nın güneyi ve Portekiz'den bu bölgeye olan güzergahı keşfedip Krala bilgi vermekti. Kendisine bu görev için 3 gemi ve mürettebat verildi.

Bartolomeu Dias Afrika kıyıları boyunca ilerleyerek, daha önce Portekizli gemicilerin gitmediği kadar güneye indi ve bugünkü Namibya kıyılarına ulaşmayı başardı. Buranın ardından Golfo de São Tomé'ye (bugünkü Spencer Bai) ulaşan kaşif, sonrasında Güneybatı Afrika'da Lüderitz Körfezi'nde karaya çıktı. Körfeze burasının Portekiz'in egemenliğine geçtiğini gösteren kraliyet armalı taştan direkleri dikti. Buradan ayrıldıktan sonra fırtınaya yakalanan filo, rotasını değiştirmek zorunda kaldı. 

Birkaç gün sonra havalar düzelince rotasını tekrar kuzeye çeviren Bartolomeu Dias, biraz ilerledikten sonra üzerinde kabilelerin yaşadığı bir koya rastladı ve buraya Angra dos Vaqueiros adını verdi. Günümüzdeki adıyla burasının Güney Afrika kıyılarındaki Mosselbai olduğu tahmin ediliyor. Buradan rotasını doğuya cevirip Algoa Bai'ye girdi ve 12 Mart 1488 tarihinde, buraya yakın Kap Padrone 'de bir armalı direk daha dikti. Mürettabattaki huzursuzluğun yavaş yavaş artması neticesinde, isteği dışında doğuya yöneldi ve Groot Vis nehrinin ağzına ulaştı. Burada artık yönün kuzeye doğru döndüğü fark ediliyordu. Böylece Dias 70 yıldır aranan, Afrika'yı dolaşarak Hindistan'a açılan yolu keşfettiğini anladı.

Bu yolculuğu boyunca Bartolomeu Dias aslında Ümit Burnu'nu dolanmıştı. Ancak mürettabatında baş gösteren hastalıklardan dolayı geri dönmek zorunda kaldı.

Dönüş yolundayken 1 Mayıs 1488'de Tafelbai körfezine (Capetown) son arma direğini dikti. Angola sahillerinde bir müddet konakladıktan sonra Bartolomeu Dias 16 aylık yolculuğun sonunda, Aralık 1488'de Portekiz'e geri döndü. Kralın emri gereği seyahat gizli bir şekilde yapıldığından, notlar alınmamış ve keşif gezisi belgelenmemiştir. Bundan sonra bu bölgeye yapılacak seferlerde Bartolomeu Dias, donanmaların sorumluluğunu almıştır.

Bartolomeu Dias 29 Mayıs 1500'de Güney Afrika açıklarında (Ümit Burnu yakınlarında) yakalandığı bir fırtınada bütün mürettabatıyla birlikte hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler: bartolomeu dias kimdir, bartolomeu dias nereyi keşfetti, bartolomeu dias kısaca bilgi, bartolomeu dias ümit burnu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap