Behram Kurşunoğlu Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Behram Kurşunoğlu Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı
Behram Kurşunoğlu Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı

20. Yüzyılda yaşamış dünyanın en önemli bilim insanları arasında gösterilen Türk teorik fizikçi Behram Kurşunoğlu kimdir? Behram Kurşunoğlu'nun fiziğe katkıları nelerdir? İşte Behram Kurşunoğlu'nun kısaca hayatı...

Behram Kurşunoğlu Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı

Türk Teorik fizikçi Behram Kurşunoğlu, 1922 yılında Trabzon, Çaykara'da dünyaya gelmiştir. Behram Kurşunoğlu; Ankara Üniversitesi'nde lisans, İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde master ve Cambridge Üniversitesi'nde doktora eğitimini tamamlamıştır. Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının elektromanyetizma ile birleştirilmesi üzerine çalışmalar yapmıştır. Genç yaşında dünya fizikçileri arasında saygın konum kazanmıştır.

Behram Kurşunoğlu 1950'li yıllarda atom enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye'de sürdürmüş ve aynı zamanda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun kurucu üyesi olarak görev yapmıştır. Behram Kurşunoğlu aynı zamanda Genelkurmay Başkanlığı'na danışmanlık yapmıştir.

1965 yılında Miami Üniversitesi'ndeki Teorik Araştırmalar Merkezi'nin kurulmasında rol almıştır. Bu merkezin 1992'de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation'ın direktörü olmuştur. Bir dönem Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum fiziği konusunda yaptığı araştırmalarla özellikle "Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini" ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınmıştır. 1964 yılından beri organize etmekte olduğu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınmıştır.

Behram Kurşunoğlu, 1972 yılında fizik alanında TÜBİTAK Bilim ödülü ile onurlandırılmıştır. Fiziğe önemli katkılar sağlayan Behram Kurşunoğlu, 25 Ekim 2003 tarihinde Miami'de hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: behram kurşunoğlu kimdir, behram kurşunoğlu fiziğe katkıları, behram kurşunoğlu kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. mehmet
    17.03.2021 15:22

    çok güzel olmuş

Yorum Yap