Benekli Kerevit Dünya'yı İstila Ediyor! Kerevit Nedir?


Teknonce > Bilim > Benekli Kerevit Dünya'yı İstila Ediyor! Kerevit Nedir?
Benekli Kerevit Dünya'yı İstila Ediyor! Kerevit Nedir?

Bir anda gündeme oturan benekli kerevit nedir ve nerede yetişir? Kerevit yenir mi? Benekli kerevit yetiştiriciliği nasıl başladı? İşte dünyayı istila etmeye başlayan kerevit hakkında merak ettikleriniz...

Erkeksiz üreyebilen dişilerden oluşan, sadece 30 yıllık geçmişe sahip yeni bir kerevit türünün beklenmedik bir hızla çoğalmaya ve dünya genelindeki ekosistemleri işgal etmeye başladığı açıklandı. Avrupa Birliği ve ABD'nin iki eyaletinde kerevitlere yasak getirildi. Peki kerevit nedir? Kerevitler nasıl ortaya çıktı ve nerede yetişir?

Kerevit Nedir? Kerevit Nerede Yetişir?Benekli kerevit adlı bu türün kökeni, DNA'sındaki bir mutasyon sayesinde tek başına üreyebilen bir tek dişiye dayanıyor. Evlerde beslenmemesi uyarısına rağmen çeşitli ülkelerdeki petshoplarda satışı devam eden benekli kerevitlerin satışı Avrupa Birliği tarafından yasaklanmış durumda. 10 bacaklı bu mutant kerevit, 30 yıl öncesine kadar herhangi bir bölgede görülmüyordu. Ancak 90'lı yıllarda Almanya'da bir petshopta pullu kerevitin bir dişisi ek bir kromozom dizisiyle dünyaya geldi. Bu mutasyonun sebebi henüz açıklanmış değil. Ancak bu ek kromozom, dişi kerevite olağandışı bir güç sağladı. Ortaya çıkan bu yeni tür, erkeği olmadan üreyebiliyordu. Üstelik son derece hızlı bir şekilde.

Benekli Kerevit Yetiştiriciliği Nasıl Başladı?

Yapılan açıklamaya göre şimdiki mutant kerevitlerden birine sahipseniz, birkaç ay içerisinde bu kerevit 200 ila 300 adet kopasını üretebiliyor. Zamanında petshoplarda satılan bu benekli kerevit türü insanların evlerinde besleniyordu. Ancak bu mutant hayvanın olağandışı çoğalmasından sonra sahipleri, bunları doğaya salmaya başladılar. Avrupa'daki akvaryum hayvanı tutkunları, bu çoğalmadan sonra binlerce benekli kereviti, Avrupa genelinde göllere salmaya başladı. Bunun sonucunda da benekli kerevitlerin ekosistem istilası bir anda gündeme oturdu. Çünkü bu hızlı çoğalmaları 30 yıldız hızlı bir şekilde sürüyor ve doğal alanlardaki ekosistem bundan olumsuz etkileniyor.

Madagaskar'da da ucuz bir protein kaynağı olarak ülkeye getirilen benekli kerevitler şu anda yerli türleri için de sakıncalı bir hale geldi. 30 yıl öncesine kadar görülmeyen bu mutant tür, şimdi Japonya, Madagaskar, İsveç ve ABD'de doğal ortamlarda görülebiliyor.

Etiketler: benekli kerevit nedir, benekli kerevit nerede yetişir, benekli kerevit yetiştiriciliği nasıl başladı, mutant kerevit

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap