Berna Sözen MIT'de Çığır Açanlar Listesinde!


Teknonce > Bilim > Berna Sözen MIT'de Çığır Açanlar Listesinde!
Berna Sözen MIT'de Çığır Açanlar Listesinde!

Akdeniz Üniversitesi'nden Berna Sözen ve çalışma arkadaşları, yaptıkları araştırmalarla Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT) çığır açanlar listesine girmeyi başardı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Berna Sözen'in yapay embriyo üzerine yaptığı çalışmalarla çığır açanlar listesine girmeyi başardı. İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde 17 kişilik bir ekiple, anne rahmi olmadan embriyonun gelişimini sağlayan çalışmalarından ötürü çığır açanlar listesine giren Sözen, çalışmanın baş araştırmacısı olarak gösteriliyor. Ekipte yer alan Türkiye'li tek bilim insanı olan Berna Sözen, anne rahmi olmaksızın bir embriyonun gelişimini sağladıklarının altını çizdi.

Tıp alanında bir çalışmayla bu listeye girmenin zorluğunu hatırlatan Sözen, " Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) her yıl kendi bünyesinde olan bir dergiyi o yılın en önemli, bilimde çığır açan gelişmelerini derliyor. Bu sene de bizim çalışmamız bu listeye girdi. Dünya çığır açan bir çalışma oldu ve ilk olarak gösterildi. Genelde teknolojik ve fizik alanındaki çalışmalara öncelik veriliyor. Bu sene çıkan derlemede bizimki tıp alanındaki çalışmamız tek oldu." dedi.

İlerleyen zamanlarda bu çalışmalarını geliştireceklerinin de altını çizen bilim insanı "Uzun vadeli hedefimiz, erken gebelik kayıplarını engelleyebilmek. Hatta çok ileri aşamalarda sadece kök hücre kullanılarak, yumurta ve sperme ihtiyaç duyulmaksızın bir embriyo gelişimini taklit edebilmek. Asıl çalışma grubu 5 kişilik ekipten oluşuyor. Ekipteki tek Türk benim, ama bilim tartışma ekibiyle 17 kişilik bir ekibiz. Çalışmalarımız fareler üzerinde devam ediyor, başarılı olundu. Çalışma İngiltere'de sürüyor. İnsana ilişkin çalımalarımız için ülkenin yasal çerçeveleri gereği etik sınırları aşmamız gerekiyor. Gerekli başvurular yapıldı, kısa zaman içinde umarım insan çalışmalarına başlayacağız." dedi.

Önümüzdeki yıllarda herhangi bir şekilde sperm ve yumurtaya ihtiyaç duyulmadan insan yetiştirilebileceği, uzun bir süredir bilim kurgu filmlerinin konusuydu. Bilim insanlarının bu çalışmasından sonra, önümüzdeki yıllarda bu da gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor.

Etiketler: berna sözen, bilim, tıp

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap