Beynin Otomatik Pilot Modu Var!


Teknonce > Bilim > Beynin Otomatik Pilot Modu Var!
Beynin Otomatik Pilot Modu Var!

York Üniversitesi'nde çalışmalarını yürüten Türk bilim insanı Deniz Vatansever'in de aralarında olduğu araştırmacı ekibin yeni çalışması, beynin bir otomatik pilot modu olduğunu ortaya koydu.

Beynimizin otomatik pilot moduna sahip olduğu fikri 1990'lı yıllardan beri var olmuştur. Şimdi yeni araştırma, bu otopilot sisteminin nerede olduğunu ve nasıl çalıştığını belirlemiş gibi görünüyor ve New Scientist 'te yayınlanan makaleye göre öğrenilen görevleri yerine getirmek için beynimizi güçlendirmenin yeni yollarını bize öğretebilir.Araştırmacı Deniz Vatansever ve arkadaşları, 28 gönüllüden bir fMRI beyin tarayıcıda oturup bir kart oyunu öğrenmesini istediler. Oyunu öğrenmeye başlamak onlar için yeni bir etkinlik olduğundan, öğrenme süreci bilinçli bir etkinlik olarak geçekleşti ve zihindeki hareketlilik de gözlemlenebilir düzeyde yüksekti. Fakat gönüllüler oyunun kurallarını öğrenmeye başlayıp bunlara alıştıkça, zihindeki hareketliliğin değişmeye başladığı gözlemlendi. Üstelik zihin, bu etkinliği kendi içinde farklı bir bölüme devretmiş gibi görünüyordu.

Etkinlikler DMN (default mode network) adı verilen bu yeni bölümdeyken de gönüllülerin oyunu oyunayışıyla ilgili herhangi bir sorunla da karşılaşılmadı. Hatta gönüllülerin oyunu oynayış şekli öncekinden daha seri ve daha doğruydu. Yani gönüllüler, zihinlerini otopilot moduna aldıklarında daha etkili bir performans sergilediler. Bu buluş, belki de işini profesyonelce yapan insanları, müzisyenleri, deneyimli sporcuları anlamamızda önemli bir yol gösterecek.

Şunu söylemek gerekir ki, gün içinde rutin olarak yaptığımız belki her işte biz de bu otopilot modunda yaşıyoruz. Tanıdık bir yolda yürümek, her sabah işe giderken aynı otobüse binmek gibi gün içinde yaptığımız sıradan ve alıştığımız tüm etkinlikler, bu otopilot modu sayesinde daha da kolay bir hal alıyor.

Belki bunlardan da önemlisi, bu otopilot modu eğitilebilir ve daha etkin de kullanılabilir. Yani bu bölüm sadece öğrenilmiş rutinleri tekrar etmiyor, eğer eğitilirse bu bölüm bilgileri daha ince bir şekilde işleyebiliyor, birleştirip ortaya yeni bilgiler çıkarabiliyor ve eylemlerimizi daha güçlü bir şekilde yerine getirmemizi sağlayabiliyor. Araştırma sırasında bu bölümü daha etkin kullanan gönüllülerin diğerlerinden daha iyi performans sergiledikleri de ortaya çıkan sonuçlar arasında. 

Neurofeedback olarak adlandırılan bu eğitim süreci bilinç kontrolünü kaybetmiş ve tamamen otomatik olan alanlarda bile bilinçli olarak beyin fonksiyonlarının iyileştirmesini sağlayabilir. Çalışmaların devamında gelecek sonuçları biz de sizler gibi merak ediyoruz.

Etiketler: türk bilim insanı Deniz Vatansever, zihin otopilot modu, beyin fonksiyonları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Melahat kirez
    27.07.2018 08:37

    Çok hayal kurarım ve beynin otomatik pilota bağlandığına defalarca şahit oldum.Sadece hayal kurarken değil çok yoğun düşüncelere dalınca ve eğer o an birşeyle uğraşıyorsanız mesela araba kullanırken beyin direk otomatik pilota bağlanıyor .ben belki 5 dakika gende normalde kullandığımdan çok daha üstün bir performansta bütün kurallara uyarak otomatik pilotta araba kullandığımı hatırlıyorum kendime geldiğimde uykuda araba kullanmış gibi oluyorum. Oyun oynarkende öyle beynim otomatik pilota bağlandığında rekor kırıyorum yani bunun geliştirilmesi insanlık adına faydalı olabilir

Yorum Yap