Biletix Müşterilerinin Bilgileri Çalındı!


Teknonce > Teknoloji > Biletix Müşterilerinin Bilgileri Çalındı!
Biletix Müşterilerinin Bilgileri Çalındı!

Türkiye’nin en büyük online bilet satış ve dağıtım şirketi Biletix, bir veri sızıntısı yaşandığını ve müşterilerin bilgilerinin çalındığını açıkladı. İşte ayrıntılar...

Türkiye’nin en büyük online bilet satış ve dağıtım şirketi olan Biletix, 2006 yılında tüm hisselerini sattığı ABD’li biletleme firması Ticketmaster kaynaklı bir veri sızıntısı olduğunu açıkladı.  Müşterilerine gönderdiği e-posta yoluyla açıklama yapan Biletix, kendilerine dış kaynaklı hizmet sunan Inbenta Technologies’in sağladığı ve müşteri destek hizmetleri için kullandığı bir ürün üzerinde kötü amaçlı yazılım olduğunu belirtti. Kötü amaçlı yazılımın 23 Haziran 2018 tarihinde Ticketmaster tarafından tespit edildiği duyuruldu.Ticketmaster, kötü amaçlı yazılım tespit edildiği anda Inbenta'nın kötü amaçlı yazılım içeren ürününü tüm web sitelerinden kaldırdı. Ancak bu önlem bazı müşterilerin etkilenmesini engelleyemedi. Zira, İspanya merkezli yapay zeka firması Inbenta’nın bu ürünü, tüm Ticketmaster International web sitelerinde kullanılıyordu. Biletix konuyla ilgili olarak "Bazı müşterilerimizin kişisel verilerine ve ödeme bilgilerine tanımlanamamış üçüncü kişiler tarafından izinsiz olarak erişilmiş olabilir. Eylül 2017 ile 23 Haziran 2018 tarihleri arasında bilet almış veya almayı denemiş olmanız sebebiyle size bu e-postayı gönderiyoruz. Sizin bilgilerinize erişildiğine dair elimizde herhangi bir kanıt olmamakla birlikte, azami tedbiri almak adına sizi bilgilendiriyoruz. Adli ve güvenlik uzmanı ekiplerimiz bu olayın sebeplerini araştırmak üzere durmaksızın çalışmaya devam ediyor. Bu konu hakkında ilgili makamlar, kredi kartı kuruluşları ve bankalar ile çalışmaya devam ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Yapılan açıklamaya göre bu olaydan Ticketmaster'ın global müşterilerinin yüzde 5'inden daha azı etkilendi ve Kuzey Amerika müşterileri bu durumdan etkilenmedi.

Biletix, Twitter üzerinden "Yakın zamanda gerçekleşen veri güvenliği olayı hakkında konuya özel web sitesi hazırladık. Lütfen tıklayın --> http://guvenlik.biletix.com" tweetini attı. İlgili linke tıklayarak olayla ilgili tüm bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili tedbirler aldıklarını belirten Biletix, alınan önlemleri aşağıdaki şekilde sıraladı.

  • Ticketmaster, bahsi geçen Inbenta olayı hakkında sizi bilgilendirmek üzere konuya özel guvenlik.biletix.com web sitesini hazırlamıştır. Buna ilaveten fan.help@biletix.com adresini kullanarak her zaman bize ulaşabilirsiniz.
  • Tedbir amaçlı olarak tüm müşterilerimizin, sitemizdeki hesaplarına girişlerinde şifrelerini değiştirmelerini sağlıyor olacağız.
  • Hesap özetlerinizi, herhangi bir art niyetli kullanım veya kimlik hırsızlığı şüphesine karşı takip etmenizi tavsiye ederiz. Endişe duymanız veya hesabınızda herhangi bir şüpheli hareket olması durumunda bankanız ile iletişime geçiniz.
  • Ticketmaster olarak, kişisel verilerin gizliliğinin önemini biliyoruz. Bu verilerin korunmasını çok ciddiye alıyor ve bu şartlar altında size yazmak zorunda kaldığımız için üzgün olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Etiketler: biletix, biletix veri sızıntısı, kötü amaçlı yazılım

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap